Ana Menü
Köşe Yazıları
E-Bülten
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


Başbakan Yıldırım: Adımı Alevi Komşularım Koydu

Başbakan Yıldırım: Adımı Alevi Komşularım Koydu

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium'da "Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cem'i Buluşması"nda konuştu. Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, "Dün kardeşi kardeşe düşürüp Hazreti Peygamberin ashabı arasına nifak sokanları, Ehlibeyti Kerbela'da zalimce katledenleri, fitneyle başrol oynayanları asla akıldan çıkarmıyoruz. Çorum'da, Maraş'ta, Malatya'da, Madımak'ta aynı fitne, aynı zihniyet benzer amaçlarla işbaşındaydı. Olayları beraber, entrikaları birlikte değerlendirmek zorundayız" dedi.

Başbakan "Biz farklılıklarımızı insanlığın, medeniyetin zenginliği olarak görüyoruz. Bir örneğide benim. Alevi ve Sunni vatandaşların birarada yaşadığı bir köyde doğdum. Benim adımıda çok sevdiğimiz sevdikleri için adını verdiği komşumuzdan geldiğini sizlerle paylaşmak isterim. Biz birbirimizin çocuklarına ismini verecek kadar güçlü bir hukukla bağlıyız." diyerek sözlerini sürdürdü.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

"ALEVİ İRAFANI RUHUMUZU GÜZELLEŞTİRMİŞTİR"

 

"Sizlerle bugün beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sizlerin dualarınıza himmetinize ihtiyaç olduğunu özellikle ifade etmek isterim. Bu değerli toplantıyı tertip eden Hüseyin Dedekarkınoğlu'na ayrıca teşekkür ederim. Bu topraklarda sevgi, hoşgörü medeniyetinin, birlikte yaşama kültürünün yeşerdiği ve bütün dünyaya örnek olduğu topraklardır. Bizler acıyı bal eylemesini bilmiş, birbirine kenetlenmiş bir milletiz. Horasan erenlerinin getirdiği manevi rüzgar Anadolu'yu İslamiyet'in, merhametin merkezi durumuna getirmiş. Alevi irfanı ruhumuzu, sözlerimizi güzelleştirmiştir. Anadolu'nun manevi mimarlarından Dede Kargın'ı rahmetle yadediyorum. Hacı Bektaş Veli Hazretleri Makalat adlı eserinde "Yolumuz irfan ve insanlık sevgisi üzerinedir" diye ifade etmiştir.

"DEAŞ, BOKO HARAM, ŞEBAB, PKK'NIN İSLAM'LA ALAKASI YOKTUR"

Alevi-Bektaşı irfanı Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin mayasında çok önemli bir yer alır. Osmanlı üç kıtaya bu kültür, bu irfan, bu hoşgörü ve bu merhameti taşımıştır. Bu kültür bin yıllık kardeşliğimizi besleyen en güçlü pınarlardan bir tanesidir. İslam dini, barış dinidir, sulh dinidir. Peygamberimiz barış elçisidir. Allah adaleti, iyiliği, doğruluğu hep emrediyor. Buna karşı çirkin işleri, kötülüğü ve haksızlığı yasaklıyor. Kötülüğü emreden hiç kimse İslam adına söz söyleyemez. Adına DEAŞ denen, İŞİDdenen bir terör örgütü yola çıkarak hiç kimsenin İslam'ı terörle yanyana getirmesine asla razı olamayız. DEAŞ, Boko Haram, Şebab, PKKYPG gibi terör örgütleri sadece terör örgütüdür, İslam'la dinimizle hiç ima hiç alakası yoktur.

"DÜNYANIN İYİLİĞİ İÇİN TÜRKİYE DİYORUZ"

İslam terörün, ırkçılığın tam karşısındadır. Bizleri meşrep, mezhep hatta etnik kimlik üzerinden ayrıştırmaya çalışan fitne odaklarına karşı çok uyanık olmalıyız. İnsan hayatının ve dokunulmazlığını esas alan masum bir insanı bütün insanlığı öldürmüş gibidir diyen şerefli bir dinin mensuplarıyız. Bizim geleneğimiz adalet, merhamet ve hoşgörü üzerine kurulmuştur. Bizim önceliğimiz hep barış olmuştur. Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun her mazlumun sorunu bizim sorunumuzdur. Ülkemiz, bölgemiz ve bütün insanlığın huzuru için terörle hiç ayrım yapmadan mücadele veriyoruz. Bir yandan da terörden zarar gören milyonlarca Suriyeliye kucak açıp, ekmeğimizi aşımızı paylaşıyoruz. İşte bu kültür Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram Veli gibi erlerin tedrisatından nasiplendiğimiz değerlerdir. Biz bölgemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz. Bunun için dünyanın iyiliği için Türkiyediyoruz...

"ALEVİ SÜNNİLERİN YAŞADIĞI BİR KÖYDE DOĞDUM"

Küçük siyasi hesaplar için büyük insanlık değerleri ne yazık ki kurban verilmektedir. Bu durum insanlık adına hem üzüntü hem de endişe vericidir. Ümit ederiz ki, insanlık değerlerini yok etmeyi hedef alan bu sapkınlığa karşı güçlü bir itiraz yükseltirken birileri de bizim yanımızda yer alsın. Farklı olmak insanın fıtratından gelir. Biz farklılıklarımızı insanlığın, medeniyetin zenginliği olarak görüyoruz. Ben Alevi-Sünni vatandaşların birlikte yaşadığımız bir köyde doğdum. Adımı komşularımın verdiğini sizlerle paylaşmak isterim. Biz güçlü bir hukukla birbirimize bağlıyız. Aynı tastaki çorbaya birlikte kaşık çaldık. Düğünlerimizi, sünnetlerimizi birlikte yaptık. Birlikte semah birlikte halay çektik. Cenazelerimizde beraber olduk, acılarımızı, mutluluklarımızı paylaştık. Bu kardeşiniz Alevi kültürüne çok yakın ve çok sıcak bir komşudur. Bu kültürün içinde büyüdük. Biz içiçe yaşadık, bundan sonra da ilelebet birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bin yıldır ne başardıysak hep beraber yaşadık.

"HZ. ALİ'NİN ŞEHADETİ YÜREKLERİMİZİ YAKMIŞTIR"

Havamıza, toprağa, suyumuza düşen cemreleri artık gönlümüze de düşürme zamanı gelmiştir. Hz. Peygamberin yol arkadaşı, can arkadaşı, sırdaşı aynı zamanda evladı yerine koyduğu İslam'ın en önemli kahramanı Hz. Ali Efendimizin doğum günüdür. Bugün yeniden anlamlı bir doğuşa kucak açıyoruz. Türk Dünyası Hz. Ali'nin doğum gününü kutlarcasına büyük bir neşeye kavuşur. Hicret sırasında Hz. Peygamberimiz evini ona emanet etmiştir. Bu genç kahraman öldürülme tehlikesini bile bile peygamber efendimizin yatağına uzanmaktan asla tereddüt göstermemiştir. O bütün savaşlarda en ön saflarda yer aldı, küfre, zulme ve her türlü olumsuzluğa karşı İslam'ın aydınlık yüzü oldu. Bu yüzden Hz. Muhammed, peygamber efendimiz ben kimin mevlası isem Hz. Ali de onun mevlasıdır demiştir. Bu yüzden biz de duyduk ve uyduk; Hz. Muhammed bizim son peygamberimiz, yüce kitabımız Kur'an'ı tamamlayan yüce dinimizi ikbal eden peygamberimiz. Hz. Ali İslam'ın kılıcı, belagat ustası bir kahraman ve bir şehittir. Hz. Ali'nin şehadeti bütün İslam dünyasının yüreğini sızlattığı gibi Hz. Hüseyin efendimizin şehadeti de yüreklerimizi yaktı.

"ALLAH'A KAVUŞMANIN YOLU BÜTÜN CANLILAR KADARDIR"

Hz. Ali'nin yaktığı ilim, ahlak ve belagat ateşi onbinlerce fersah ötede Horasanerenlerinde yankısını bulmuştur. Onların yetiştirdiği talebeler bütün Asya'ya yayıldı ve Anadolu insanına bıkmadan usanmadan anlattılar. Onda yanan manevi ateş söndü Anadolu aydınlanmaya başladı. Bu maneviyat liderlerinden biri de Hacı Bektaş Veli'dir. Yüzyıllar boyu aydınlattı. Yüzyıllar öncesinden bir olalım, iri olalım, diri olalım dedi. Allah'a ulaşmanın tek bir yolu yoktur. Allah'a ulaşan yollar nefes alıp veren bütün canlıların sayısı kadardır. Bu yollardaki tercihimizi tefrika konusuna dönüştürmemezi canlı olmak, yürekli olmak, hayatta kalmak, çalışmak mücadele etmek. Allah'ın yolundan ayrılmadan bütün kalplerin bir arada atması demektir.

"ALİ EFENDİMİZİN DOĞUM GÜNÜ KUTLU ,SULTAN NEVRUZUMUZ HAYIRLI OLSUN"

Hünkarın öğretisiyle yetişmiş bu büyük millet Nevruz'u da, Hz. Ali Efendimizin doğumuyla özdeşleştirmiştir. Mubarek Nevruz Ali efendimizle özdeşleşip Sultan Nevruz olmuştur. Böylece Nevruz'a sultanlık yakışır demek istemiş ve Sultan Nevruz Cemi'ni de eklemiştir. Bu yol Hazreti Hünkar'ın bir olmak, iri olmak, diri olmak sözüdür. Hizmet amacıyla ayağa kalkmak, hikmetli sözler söylemek ve herkese saygı duymak. Yolumuz da budur, erkanımız da budur. İnsana hizmet Allah'ın rızası içindir. Biliyoruz ki hepimiz aynı yaradanın kuluyuz ve hepimiz ona döneceğiz. Hikmetli sözlerin sahibi Hz. Ali Efendimizdir. Ali Efendimizin doğum günü kutlu, Sultan Nevruzumuz hayırlı olsun.

"ÇORUM'DA, MADIMAK'TA, MALATYA'DA O ZİHNİYET İŞ BAŞINDAYDI"

Bize düşen Hz. Ali, Hz. Hüseyin'in temsil ettiği değerlerle yüceltmek ve yolunu devam ettirmektir. Bilginin kapısı Allah'ın aslanı Hz. Ali'den, şehitler serdarı Hz. Hüseyin'den öğrenecek çok şeyimiz var. Bugün evlatlarımızı Hz. Ali, Hz. Hüseyin'i, ve ehlibeyti mutlaka öğretmeliyiz. Ehlibeyt peygamber efendimizin en yakınında olan ve ondan en çok öğrenenler olarak hepimizin müstesna örnekleridir. Aramızdaki itilaflar varsa bunu çözmek bizim en önemli görevimizdir, en önemli sorumluluğumuzdur. Bu topraklarda bizi ancak ayrıştırarak, kavga ederek birbirimizin sevgisini azaltmaya çalışıyorlar. Bizim o hain planlayıcılardan öğreneceğimiz hiçbir şey yok. Dün kardeşi kardeşe düşürüp, Hz. Peygamberin ashabı arasına nifak sokanları, ehlibeyti katledenlerde başrol oynayanları hiç akıldan çıkarmayalım. Çorum'da, Malatya'da, Madımak'ta aynı zihniyet işbaşındaydı.

"FARKLILIKLARIMIZA DEĞİL ORTAKLIKLARIMIZA YOĞUNLAŞALIM"

Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Alevi açılımını başlattık. İstedik ki devlet vatandaşına kulak versin, Aleviler Sünniler bu cennet vatanda özgürdür. Her ikimizde aynı değerleri paylaşıyoruz. Şükürler olsun bu çalışmalarla büyük bir mesafe katedildi. Geldiğimiz nokta önemlidir, değerlidir. Bize düşen aramızdaki kardeşlik köpürleri daha güçlü kılmadır. Çocuklarımız daha emin ve daha huzurlu bir ülkede yaşama hakkına sahip olmalıdır. Aziz canlar, muhterem dedeler bize düşen konuşarak, anlaşarak meselelerimizi mesele olmaktan çıkarmaktır. Birbirimizi ötekileştirmeden dinleyeceğiz, birbirimizi anlamak için daha çok çaba sarfedeceğiz. Farklılıklarımıza değil ortak yanlarımıza daha fazla yoğunlaşacağız. Bizler aynı inancın, aynı ruhun unsurlarıyız. Yaradanımız bir, kitabımız bir, hayat rehberimiz bir. Dahası aynı medeniyetin, tarihin, aynı toprakların çocuklarıyız. Köklerimiz bir, geçmişten gelen kader birliği bizim birbirimizi daha doğru anlamamıza daha çok sevmemize yeter de artar bile.

"YOL BİRDİR, MAKSAT BİRDİR, MENZİL BİRDİR"

Kardeşliği bu topraklarda daim kılacağız. Birlik lokmamızı beraber yiyeceğiz. Ehlibeyte kim hürmet etmezse ne Alevidir, ne Sünnidir. Resullalah efendimize hürmet etmeyen Alevi olsa ne olur, Sünni olsa ne olkur. 12 İmam hepimizin değeridir. O imamların hepsini ehlibeyt uluları olarak görürüz. Hacı Bektaş Veli, Hazreti Mevlana ile aynı yolun farklı sesleri farklı nefesleridir. Mevlana'nın ney ile sema aşkını dile getirdiği gibi Hacı Bektaş da saz ile semah ile aşkını dile getirmiştir. Yol birdir. Maksat birdir. Menzil birdir. Hacı Bektaş Veli'nin eline, diline, beline sahip sözü muhteşem bir sözdür. Bu hem ahlâk ve yaşam ilkesidir.

"BİZ YÜZYILLAR BOYU BİRBİRİMİZİN HUKUKUNA SAYGI DUYDUK"

14 yıl içerisinde bazı adımlar attık. Nevşehir Üniversitesi'nin adını Hünkar Hacı Bektaş Veli olarak değiştirdik. Farklı mezheplerin yaklaşımlarını dahil olarak derslere aldık. Aleviliğin de öğretime dahil edilmesine sağladık. Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'ni 2017-2018 döneminde faaliyete geçireceğiz. TRT 2'de Muharrem ayı boyunca özel bir yayın gerçekleştirdik. Hacı Bektaş-ı Veli dergahını, türbesini milletimizin hizmetine layık bir ziyaretgâha dönüştürmek için çalışmalar yaptık. Manevi büyüklerimizin huzuruna para vererek çıkmayı kabul etmedik, bu uygulamayı tümden kaldırdık. Alevi geleneğinin yazılı belgelerini muhafaza etmek bizim en önemli görevlerimizin arasındadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız birçok değerli kitabı yayınladı. Yüzlerce Alevi-Bektaşi klasiği yayına girdi. Dünyanın hiçbir ülkesi bizim kadar birarada yaşama kültürüne, tecrübesine sahip değil. Yüzyıllar boyu bütün inanç mensuplarıyla hep beraber olduk, birbirimizin hukukuna her zaman sahip çıktık."Üye Girişi
Haberler
BÜYÜK SAHABE EBÛ ZER EL-GİFARΑYİ TANIYALIM
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, görevden alındı
Hasarın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı! Rize‘deki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2‘ye yükseldi
el-KAFÎ KİTABI VE YAZARI SİKATU‘L-İSLAM KULEYNΑYİ YAKINDAN TANIYALIM
2020, dünyanın peşini bırakmıyor! Aralık‘ta insana sıçrayan kuş gribi, 46 ülkeye yayıldı
AK Parti‘den yeni yasa teklifi! 15 yaşından küçük çocuğu olan kadın hükümlülerin cezaları ertelenecek
RAMAZAN AYININ NAMAZLARI
MÜBAREK RAMAZAN AYININ AMELLERİ
İNANCIMIZA SAYGISIZLIK VE HAKARET
YÜREĞİMİZİ YAKAN ACI
Her birinin hikayesi yarım kaldı! Bitlis‘te şehit olan askerlerimiz için 8. Kolordu Komutanlığı‘nda tören düzenlendi
HDP‘li Sezai Temelli‘nin sözlerine sosyal medyadan tepki yağdı: Askeri hareketlilik iktidar politikası, kaza diyemezler
Bakan Akar: İlk bilgilere göre helikopter kazası olumsuz hava şartları nedeniyle oldu
11 şehit verdiğimiz helikopter kazası sonrası bölgeden yeni görüntü! Ekipler olay yerine ulaştı
AĞAMIZ VE MEVLAMIZ Hz. İMAM ALİ‘NİN (a.s.) DOĞUM GÜNÜ
TÜRCAV‘DAN AKADEMİK HAMLE
REGAİB GECESİ
Demirtaş‘ın terör örgütü PKK‘yı kınamasına HDP‘den ilk yorum: Biz de aynı düşüncedeyiz
Kılıçdaroğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısına Destici‘nin HDP‘ye yönelik eleştirileri damga vurdu
ToTopbaş‘ın cenazesinde Erdoğan ile görüşen İmamoğlu, iki talebini iletti
Ziyaretçi Defteri

seyit ali kaçkar (romanya) - 11.02.2021 12:00:00

selamün aleyküm. yurt dışında yaşamaktayım.ahirzaman ve mehdilik konusunda son zamanlarda gaybeti numani diye bir hadis kitabından alıntılar yapılmakta sosyal medyada. bu kitabın türkçe-ingilizce /arapçasına pdfsine al islam org sitesinden ulaşılıyor. fakat kitabın orijinaliyle birebir tercümemidir anlayamadım. misalen kitapta azarbeycan ermenistanla ilgili geçen bölümlerin hadis mi yoksa müellifin yada çevirenin yorumu anlaşılamıyor. bu eserin orijinali arapça mı yoksa farsçamı. eldeki türkçe ingilizce arapça pdf in doğruluğunu neye göre kıyaslayacağız.bu konuda bilgi olarak yardımcı olabilirmisiniz.ayrıca kevser yayıcılıktan gaybeti numani türkçe ve biharul envarın 2 ciltlik bir türkçe tercümesiniyapmışlar sipariş vereceğim. fakat gaybeti numanini orijinal baskısıyla aynımıdır bilemiyorum tabi. Cevap: Aleykum selam, Kitabın aslı Arapça‘dır tercümelerde mütercimlerin bazı açıklamaları oluyor elbette ama bunun kitabın aslı olmadığı anlaşılacak şekilde ve özellikle dipnotlarda ifade edilmesi gerekir. Şüphelendiğiniz yerde Arapça orijinaline bakmak faydalı olacaktır. Eğer Arapçası elinizde yoksa turcav@turcav.org adresine talebinizi yazınız size Arapçasının PDF‘ini gönderelim. Hayırlı günler ve iyi çalışmalar.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

HİKMET KÖSE (ADANA) - 17.01.2019 12:00:00

ÇOK DEĞERLİ VAKIF YÖNETİCİLERİ: ÇOK ZAMANDIR, ALLAME MECLİSİNİN BİHAR ÜL ENVAR İSİMLİ 110.CİLTLİK KİTABINI HER ZAMAN BAŞKA KİTAPLARDA DİPNOT OLARAK GÖRDÜM.NİYETİM OYDU Kİ BU KİTABI KAYNAĞINDAN OKUYAYIM.ANCAK SİTENİZE GİRDİM ; BİHARÜL ENVAR KİTABI ARAPÇA ALFABESİYLE YAZILMIŞ. SİZDEN VAKIF OLARAK ; BU KİTABI TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ BİZ TÜRK VATANDAŞLARININ DA BU KİTABA ERİŞİMİ KOLAY OLSUN. AŞK İLE.

ramin madadlou (tehran. iran) - 05.08.2018 12:00:00

Selam Adım Ramin iran dan. Sizin faaliyetlerinizi okudum ve çok mutlu oldum. Sağolun!!!

YİĞİT TORUN (ANKARA) - 25.03.2018 12:00:00

Selamınaleyküm Adım Yiğit Ankara dan yazıyorum siteniz son derece güzel medyada gazete ve televizyonda olmayan hiç konuşulmayan İslamiyet adına bilmemiz gereken herşey var başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla Cevap: Sayın Yiğit bey teveccühlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yönetim (Darıca) - 21.09.2017 12:00:00

ÇOK SEVDİĞİMİZ VE DOSTUMUZ OLAN MERHUM ŞEYH GÖKMEN HOCAMIZIN VEFATI BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. SİTEDEN SORUMLU OLAN HOCAMIZIN VEFAT HABERİNİ ALIR ALMAZ KARS‘A GİTMESİNDEN DOLAYI SİTEDE HABER YAPILAMAMIŞTIR. VEFAT HABERİ İLE HOCALARIMIZIN APAR TOPAR CENAZE MERASİMİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKMALARI ONA VERİLEN ÖNEMİM GÖSTERGESİDİR. YALNIZ SİZLER BİZLERE MERHUM İLE İLGİLİ BİR VİDEO VEYA PAYLAŞILACAK BİR ŞEY GÖNDERİRSENİZ SEVE SEVE SİTEDE YAYINLARIZ VE MEMNU DA OLURUZ. TEKRAR MERHUMA ALLAH‘TAN RAHMET VE GERİDE KALANLARA SABIRLAR DİLERİZ.

ADEM SAVAŞ ADIBELLİ (KARS) - 19.09.2017 12:00:00

SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ. SİTENİZİ HER ZMAAN İLGİYLE TAKİP ETMEKTEYİM FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR SİZLERLE BİRLİKTE HAREKET EDEN ARKADAŞINIZ BİZİM İSE EN SEVDİĞİMİZ ALİMİMİZ OLAN HAYATININ BAHARINDA RABBİNİN DAVETİNE CABET EDEN GÖKMEN KANKILIÇ AĞAMIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR HABER YAPMAMIŞ OLMANIZ. EN AZINDAN SİTEDE GÖKMEN AĞAAYLA İLGLİ BİRŞEYLER YAYINLANABİLİR

Sen de Yaz
Dini Kitaplar
  • BİZE ULAŞIN

  • Osmangazi mahallesi Recep Yazıcıoğlu caddesi no:15 Darıca / Kocaeli

  • 02626542515

  • turcav@turcav.org

www.dincbilisim.com/
YukariCik