Ana Menü
Köşe Yazıları
E-Bülten
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


Emniyet Subayı, Genelkurmay Başkanını Nasıl Dinlediklerini Anlattı

Emniyet Subayı, Genelkurmay Başkanını Nasıl Dinlediklerini Anlattı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan, suç tarihinde Genelkurmay Başkanlığında Emniyet Subayı olarak görev yapan Yarbay Gökhan Eski, örgüt mensubu olduğunu itiraf etti ve Genelkurmay Başkanını nasıl dinlediklerini anlattı.

''İLK BAŞLARDA FAALİYET HAKKINDA BİLGİM YOKTU''

Yarbay Gökhan Eski, örgüt mensubu olduğunu itiraf etti ve Genelkurmay Başkanını nasıl dinlediklerini anlattı. Eski, "Levent Türkkan, radyo tabir ettiğimiz araç kumandası büyüklüğünde dinleme cihazlarıyla rutin olarak Genelkurmay Başkanının odasında sesini kaydediyordu. Ben dolan cihazı Recai kod adlı abiye götürüyordum. İlk zamanlar bu faaliyet hakkında bilgim yoktu. Türkkan, cihazları kapalı zarf içinde bana vererek gönderiyordu. Recai abi İstanbul'a tayin olunca Türkkan ile beni Murat abiye devretti. Bu dönemde de Türkkan, Genelkurmay Başkanının sesini kaydetme faaliyetine devam etti." dedi.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen darbe girişiminin çatı iddianamesinde, 15 Temmuz akşamında Genelkurmay Karargahını ele geçirmek isteyen darbecilerin ifadelerine de yer verildi.

Şüphelilerden Gökhan Eski, suç tarihinde Yarbay rütbesiyle Genelkurmay BaşkanlığıEmniyet Subayı olarak görev yaptığını, Genelkurmay Karargahı içerisindeki güvenlik kameralarının kontrol ve yönetiminden sorumlu olduğunu belirtti.

FETÖ mensubu olduğunu itiraf eden Eski, örgütle 1986 yılında ortaokul birinci sınıfta tanıştığını, Askeri Lise döneminde kendisine cemaatten herhangi bir örgütsel görev verilmediğini, herhangi bir örgütsel faaliyetinin olmadığını söyledi.

''AHMET KOD ADLI ABİ''

Harp Okulu boyunca Çapa Tıp Fakültesi öğrencisi Ahmet kod adlı abiye bağlı kaldığını belirten Eski, Topçu Subayı olarak 1997 yılında mezun olduğunu anlattı.

Ankara'da ismini hatırlamadığı abiden istemedikleri bir evlilik yaptığı için koptuğunu, eşi örgüte mensup olmadığı için örgütün evliliğine karşı çıktığını ifade eden Eski, "Görüştüğüm tüm abiler bir şekilde beni bularak cemaatçi olmayan biri ile evlenmemem konusunda telkinde bulundular. Bunları dinlemeyerek evlendim, ancak 2010 yılında eşimden boşandım." dedi.

Daha sonra yine örgüt mensubu olmayan bir kadınla nişanlandığını aktaran Eski, abilerinin onu da istemeyerek kendisine 30'un üzerinde kişi önerdiklerini dile getirdi.

Eski, "Cemaatten abilerle görüşürken evlerinde kadınlara ait vesikalık fotoğraflar bulunuyordu. Onları bana gösteriyorlardı. Fotoğrafı gösterirken kadının kod adını, memleketini, boyunu, kilosunu, sigara içip içmediğini, dini hassasiyetlerini, başının açık veya kapalı olup olmadığını ilave bilgi olarak veriyorlardı. Bu tekliflerden 10 civarında kişiyle görüşmüşlüğüm oldu. Randevuları abiler ayarlıyordu. Görüşmeler genellikle cemaat evinde oluyordu ve yaklaşık 15 dakika sürüyordu. Görüşmelere abilerle birlikte gidiyorduk. Herkes kod adını kullanıyor, kod adlarımızla görüşüyorduk. Ben 'Salih' kod adını kullanıyordum. Bu kod adını ortaokulda Bahadır abi vermişti." diye konuştu.

"GENEL KURMAY BAŞKANINI DİNLİYORDUK"

Harp Okulundan mezun olduktan sonra örgüte himmet adı altında para vermeye başladığını anlatan Eski, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Maaşımın onda birini düzenli şekilde himmet olarak bağlı bulunduğum abiye elden verdim. Batman'da Fevzi abi benimle ilgilendi. Fevzi abi devlet okulunda öğretmendi, görsem tanıyabilirim. Batman'dan Ankara'ya gelince Fevzi abi beni Recai abi ile tanıştırdı. Görüşmeyi Murat abinin evinde yaptık. Bu ev, Konya Yolunda bir yerdeydi. Murat abi aynı zamanda Genelkurmay Başkanının Emir Subayı Yarbay Levent Türkkan'ında da abisiydi. Recai abi Çayyolu'nda oturuyordu. Türk Telekom'da çalışıyordu. Maddi durumu iyiydi. Yarbay Levent Türkkan'la Ankara'da Recai abinin evinde tanıştık. Birbirimizi tanıyorduk ancak cemaatle bağlantıyı Recai abinin evinde öğrendik."

''BİZE DE DİNLETİN''

Levent Türkkan ile bir süre Recai denilen kişinin evine gittiklerini beyan eden Eski, burada iş yerinde olanlar hakkında konuştuklarını, örgüt mensuplarının Levent Türkkan'a iş yeriyle ilgili özel sorular sorduklarını bildirdi.

Örgüt mensuplarının Türkkan'a Genelkurmay Başkanının yanına kimin gelip gittiğine ilişkin bilgiler sorduğunu dile getiren Gökhan Eski, Levent Türkkan'ın radyo tabir ettikleri araç kumandası büyüklüğünde dinleme cihazlarıyla rutin olarak Genelkurmay Başkanının odasında sesini kaydederek dinlediğini, kendisinin dolan cihazı Recai kod adlı abiye götürdüğünü, ilk zamanlar bu faaliyet hakkında bilgisi olmadığını, Yarbay Türkkan'ın cihazları kapalı zarf içinde kendisine vererek gönderdiğini anlattı.

Recai abi İstanbul'a tayin olunca Türkkan ile kendisini Murat abiye devrettiğini bildiren Eski, bu dönemde de Türkkan'ın Genelkurmay Başkanının sesini kaydetme faaliyeti devam ettiğini, cihazları çoğu zaman kendisinin Türkkan'a götürüp getirdiğini, bir problem olduğu zaman kendisinden yardım istediğini, dinleme cihazına kayıt edilen seslerin çözümü, başka yere aktarılması ya da dinlenmesi için özel bir bilgisayar programı gerekli olduğunu, Recai abi ve Murat ağabeyleri Levent'in ve kendisinin bunlara getirdiği cihazları kayıtları bilgisayara aktardıklarını, bu programın lap topta olduğunu, bazen Levent ile Genelkurmay Başkanının neler konuştuğunu merak ettiklerini ve abilere "bize de dinletin" diye teklif ettiklerini ama abilerin kabul etmeyerek "biz çözümünü yapıp size bilgi verelim" dediklerini, bu konuları Levent Türkkan'la görüştüklerini, konuşmaları kısmen Türkkan'a verdiklerini tahmin ettiğini aktardı.

"BU HAFTA KRİTİK BİR HAFTA"

Türkkan'dan sonra dinleme cihazı yerleştirme işini Başçavuşlar Şener ve Serhat isimli kişilerin yaptığını ifade eden Gökhan Eski, Murat abinin evinde görüşürken bazen Selahattin abi ve Adil abinin de geldiğini, Murat abinin bir üstünün Selahattin, onun bir üstünün ise Adil abi olduğunu, en üstteki ağabeyinin Adil abi olduğunu, ne iş yaptığını bilmediğini, 45 yaşından büyük, üniversite mezunu olduğunu, Selahattin abinin eski evini, Adil abinin ise hali hazırdaki evini bildiğini, bu evlere cemaat görüşmeleri için gidip geldiğini, her iki evi de kolluk görevlilerine gösterebileceğini anlattı.

Bu kişilere Nedim isimli bir abi ile görüştüklerini belirten Eski, Devlet Demir Yollarında çalışan bu kişinin evini de gösterebileceğini, ona da zaman zaman dinleme cihazını kapalı olarak götürdüklerini, kendisinin ve Türkkan'ın götürdüğü ses kayıtları muhtemelen Adil abide toplandığını bildirdi.

13 Temmuz 2016 günü mesaideyken ilk defa Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün odasına geldiğini, ona "Komutanım bir emriniz mi var?" diye sorduğunu, kendine "Bu hafta kritik bir hafta, güvenlik konusunda daha hassas ol" dediğini, sonra ayrıntı vermediğini ve kendisinin aynı gün Murat abinin evine gittiğini, orada Selahattin abinin olduğunu, sonrasında Adil abinin geldiğini ve onlara Partigöç Paşa'nın kendisine söylediğini aktardığında, onların da "doğru, bu hafta kritik bir hafta, amiral ve denizcilerin karargahta tutuklanması söz konusu olabilir, onun için Partigöç Paşa'nın emirlerini yerine getir" dediklerini, darbe girişimi olacağını anlamadığını, kritik günleri benzer bir gün olacağını düşündüğünü öne sürdü.

Eski, 14 Temmuz 2016 Perşembe günü General/Amiral Şube Müdürü Cemil Turhan'ın kendisine uğradığını, Strateji Dönüşüm Daire Başkanlığında görevli Albay Doğan Öztürk'ün de odasına geldiğini, Doğan Albay'ın kendisine karargahın yeniden yapılanması çerçevesinde proje yaptıklarını, çevre emniyetinde bir sorun olup olmadığını sorduğunu, bu konuda bir rapor hazırladıklarını, onu güncelleyeceklerini söylediğini ve kendisinin de bilgiler verdiğini anlattı.

"NÖBETÇİ AMİRİ DEĞİŞTİRİN"

Gökhan Eski, 15 Temmuz günü öğleden sonra nöbetçi amirinin değiştirilmesinin talep edildiğini, "nöbetçi amiri denizci olmasın" denildiğini, cuma günü denizci bir yarbay nöbetçiyken pazartesi gününün nöbetçisi Piyade Yarbay Murat Mala'yı cuma gününe nöbetçi olarak yazdığını söyledi.

15 Temmuz akşamı saat 17.00 civarında bir gün önceden gelen bombalı araç ikazıyla ilgili Muhafız Tabur Komutanı Yarbay Tolga Kılıçarslan'ın yanına gittiğini belirten Eski, birlikte bahçede güvenliği kontrol için gezdiklerini, Stratejik Dönüşüm Dairede Partigöç Paşa'nın olduğu bir odada birçok subay olduğunu, Partigöç'ün kendisine "emniyet kulübelerini artırın ben takviye yaptıracağım ayrıca silahları açın, ani müdahale mangası ve hazır kıta yerini alsın" dediğini, saat 20.00 sıralarında silahları alarak rütbelilere dağıttıklarını, Muhafız Tabur Komutanı alarm verdiğini, çevre emniyeti alınmaya başladığını, silahlıktan kısa namlulu yarı otomatik tabancalar dağıtıldığını kaydetti.

Albay Doğan Öztürk ile silahlıktan çıkarak görüntü izleme merkezine gittiğini dile getiren Eski, Kılıçarslan'ın kendisine "Çekiç başladı" dediğini bunun bir kod olduğunu, dışarıdan saldırı olduğunu, çepeçevre emniyet alınması gerektiğini ifade ettiğini, o sırada Albay Öztürk'ün otobüsle gelen tam teçhizatlı özel kuvvetleri içeri aldığını, bir kısım subayların özel kuvvetler tarafından ana yol kenarında rehin alındığını gördüğünü, içlerinde Yarbay Mustafa Çakmaktaşı, sivil takım elbiseli korumalar olduğunu, Nizamiye bölgesine ambulanslar gelmeye başladığını, Özel Kuvvetler görevlilerine "kimi rehin alıyorsunuz, yapmayın" dediğinde kendisini ittirdiklerini anlattı.

Daha sonra karargaha Muhafız Alayı ve Zırhlı Birlikler görevlilerinin gelmeye başladığını aktaran Eski, kameralara bakınca ambulansların giriş çıkışının engellendiği görüldüğünü, yaralıların bulunduğunu, Partigöç Paşa'yı arayıp durumu izah ettiğinde ise ambulansların giriş çıkışı için izin vermediğini "yaralılar için helikopter çağıralım" dediğinde ise "gelmiyor, ambulansla gönderin" şeklinde cevap verdiğini, bu arada helikopterle Harbiyeliler'in gelmeye başladığını, Harbiyelileri de Muhafız Taburu'nun silahlığına sevk ettiklerini, oradan silahlanan Harbiyelileri çevre emniyetine dağıttıklarını, Destek Kıtaları Grup Komutanı Albay Cengiz Aydın'ın silahlığın başında olduğunu, helikopterlerin Özel Kuvvetler'in önlem aldığı bölgeye inip kalktıklarını, kendisini dışarıdan arayan personeline karargaha gelmemelerini söylediğini bildirdi.

Karargahtaki güvenlik kameralarının görüntülerinin depolandığı hard diskleri emniyete almak için sökmek istediğini belirten Eski, Partigöç'ün bunu gördüğünü, cihazları söktüklerini ancak ne yaptıklarını bilmediğini öne sürdü.Üye Girişi
Haberler
Konya‘da 7 kişinin öldürüldüğü aile katliamıyla ilgili kahreden sözler: Birkaç kişi araya girdi, barış olacaktı
Bahçeli, Afganlar konusunda Bakan Soylu kadar iyimser değil: Adı konmamış bir istiladır
Fethiye Belediye Başkanı‘ndan orman yangınları için kafa karıştıran iddia: 4 kişi molotof attı
BÜYÜK SAHABE EBÛ ZER EL-GİFARΑYİ TANIYALIM
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, görevden alındı
Hasarın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı! Rize‘deki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2‘ye yükseldi
el-KAFÎ KİTABI VE YAZARI SİKATU‘L-İSLAM KULEYNΑYİ YAKINDAN TANIYALIM
2020, dünyanın peşini bırakmıyor! Aralık‘ta insana sıçrayan kuş gribi, 46 ülkeye yayıldı
AK Parti‘den yeni yasa teklifi! 15 yaşından küçük çocuğu olan kadın hükümlülerin cezaları ertelenecek
RAMAZAN AYININ NAMAZLARI
MÜBAREK RAMAZAN AYININ AMELLERİ
İNANCIMIZA SAYGISIZLIK VE HAKARET
YÜREĞİMİZİ YAKAN ACI
Her birinin hikayesi yarım kaldı! Bitlis‘te şehit olan askerlerimiz için 8. Kolordu Komutanlığı‘nda tören düzenlendi
HDP‘li Sezai Temelli‘nin sözlerine sosyal medyadan tepki yağdı: Askeri hareketlilik iktidar politikası, kaza diyemezler
Bakan Akar: İlk bilgilere göre helikopter kazası olumsuz hava şartları nedeniyle oldu
11 şehit verdiğimiz helikopter kazası sonrası bölgeden yeni görüntü! Ekipler olay yerine ulaştı
AĞAMIZ VE MEVLAMIZ Hz. İMAM ALİ‘NİN (a.s.) DOĞUM GÜNÜ
TÜRCAV‘DAN AKADEMİK HAMLE
REGAİB GECESİ
Ziyaretçi Defteri

seyit ali kaçkar (romanya) - 11.02.2021 12:00:00

selamün aleyküm. yurt dışında yaşamaktayım.ahirzaman ve mehdilik konusunda son zamanlarda gaybeti numani diye bir hadis kitabından alıntılar yapılmakta sosyal medyada. bu kitabın türkçe-ingilizce /arapçasına pdfsine al islam org sitesinden ulaşılıyor. fakat kitabın orijinaliyle birebir tercümemidir anlayamadım. misalen kitapta azarbeycan ermenistanla ilgili geçen bölümlerin hadis mi yoksa müellifin yada çevirenin yorumu anlaşılamıyor. bu eserin orijinali arapça mı yoksa farsçamı. eldeki türkçe ingilizce arapça pdf in doğruluğunu neye göre kıyaslayacağız.bu konuda bilgi olarak yardımcı olabilirmisiniz.ayrıca kevser yayıcılıktan gaybeti numani türkçe ve biharul envarın 2 ciltlik bir türkçe tercümesiniyapmışlar sipariş vereceğim. fakat gaybeti numanini orijinal baskısıyla aynımıdır bilemiyorum tabi. Cevap: Aleykum selam, Kitabın aslı Arapça‘dır tercümelerde mütercimlerin bazı açıklamaları oluyor elbette ama bunun kitabın aslı olmadığı anlaşılacak şekilde ve özellikle dipnotlarda ifade edilmesi gerekir. Şüphelendiğiniz yerde Arapça orijinaline bakmak faydalı olacaktır. Eğer Arapçası elinizde yoksa turcav@turcav.org adresine talebinizi yazınız size Arapçasının PDF‘ini gönderelim. Hayırlı günler ve iyi çalışmalar.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

HİKMET KÖSE (ADANA) - 17.01.2019 12:00:00

ÇOK DEĞERLİ VAKIF YÖNETİCİLERİ: ÇOK ZAMANDIR, ALLAME MECLİSİNİN BİHAR ÜL ENVAR İSİMLİ 110.CİLTLİK KİTABINI HER ZAMAN BAŞKA KİTAPLARDA DİPNOT OLARAK GÖRDÜM.NİYETİM OYDU Kİ BU KİTABI KAYNAĞINDAN OKUYAYIM.ANCAK SİTENİZE GİRDİM ; BİHARÜL ENVAR KİTABI ARAPÇA ALFABESİYLE YAZILMIŞ. SİZDEN VAKIF OLARAK ; BU KİTABI TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ BİZ TÜRK VATANDAŞLARININ DA BU KİTABA ERİŞİMİ KOLAY OLSUN. AŞK İLE.

ramin madadlou (tehran. iran) - 05.08.2018 12:00:00

Selam Adım Ramin iran dan. Sizin faaliyetlerinizi okudum ve çok mutlu oldum. Sağolun!!!

YİĞİT TORUN (ANKARA) - 25.03.2018 12:00:00

Selamınaleyküm Adım Yiğit Ankara dan yazıyorum siteniz son derece güzel medyada gazete ve televizyonda olmayan hiç konuşulmayan İslamiyet adına bilmemiz gereken herşey var başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla Cevap: Sayın Yiğit bey teveccühlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yönetim (Darıca) - 21.09.2017 12:00:00

ÇOK SEVDİĞİMİZ VE DOSTUMUZ OLAN MERHUM ŞEYH GÖKMEN HOCAMIZIN VEFATI BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. SİTEDEN SORUMLU OLAN HOCAMIZIN VEFAT HABERİNİ ALIR ALMAZ KARS‘A GİTMESİNDEN DOLAYI SİTEDE HABER YAPILAMAMIŞTIR. VEFAT HABERİ İLE HOCALARIMIZIN APAR TOPAR CENAZE MERASİMİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKMALARI ONA VERİLEN ÖNEMİM GÖSTERGESİDİR. YALNIZ SİZLER BİZLERE MERHUM İLE İLGİLİ BİR VİDEO VEYA PAYLAŞILACAK BİR ŞEY GÖNDERİRSENİZ SEVE SEVE SİTEDE YAYINLARIZ VE MEMNU DA OLURUZ. TEKRAR MERHUMA ALLAH‘TAN RAHMET VE GERİDE KALANLARA SABIRLAR DİLERİZ.

ADEM SAVAŞ ADIBELLİ (KARS) - 19.09.2017 12:00:00

SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ. SİTENİZİ HER ZMAAN İLGİYLE TAKİP ETMEKTEYİM FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR SİZLERLE BİRLİKTE HAREKET EDEN ARKADAŞINIZ BİZİM İSE EN SEVDİĞİMİZ ALİMİMİZ OLAN HAYATININ BAHARINDA RABBİNİN DAVETİNE CABET EDEN GÖKMEN KANKILIÇ AĞAMIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR HABER YAPMAMIŞ OLMANIZ. EN AZINDAN SİTEDE GÖKMEN AĞAAYLA İLGLİ BİRŞEYLER YAYINLANABİLİR

Sen de Yaz
Dini Kitaplar
  • BİZE ULAŞIN

  • Osmangazi mahallesi Recep Yazıcıoğlu caddesi no:15 Darıca / Kocaeli

  • 02626542515

  • turcav@turcav.org

www.dincbilisim.com/
YukariCik