Ana Menü
Köşe Yazıları
E-Bülten
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


Erdoğan‘dan AB‘ye Tarihi Rest: Adım Sırası Artık Sizde, Bizi Oyalamayın

 
Erdoğan‘dan AB‘ye Tarihi Rest: Adım Sırası Artık Sizde, Bizi Oyalamayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanNATO zirvesi için geldiği Brüksel'de bir süredir ilişkilerde soğukluk yaşanan Avrupa Birliği(AB) yetkilileriyle Türkiye'nin AB süreciyle ilgili yeni yol haritasını masaya yatırdı. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve ABKomisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile AB Konseyi binasındaki 45 dakika süren üçlü görüşmede Erdoğan, 54 yıldır Türkiye'nin AB kapısında bekletilmesini eleştirerek, "Biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Müktesebat içerisinde ne gerekiyorsa yerine getirmeye çalışıyoruz. Artık adım atma sırası sizde. AB de artık kendi üzerine düşeni yapmalı ve bunu bekliyoruz" dedi. Vize serbestisi ve mülteci sorunu konusunda da verilen sözlerin yerine getirilmesini isteyen Erdoğan, AB'nin artık Türkiye ile ilgili kararını vermesini ve Türkiye'yi oyalamamasını istedi. Olumlu bir atmosferde geçtiği belirtilen görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılmasının önemine, ayrıca terörle mücadelede işbirliğini güçlendirmenin gerekliliğine de değinildi.

ÜÇLÜ GÖRÜŞME

Erdoğan, NATO Zirvesi için geldiği Brüksel'de AB yetkilileriyle kritik Türkiye zirvesi yaptı. 45 dakika süren görüşmede Türkiye'nin AB süreci ayrıntılarıyla değerlendirildi. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede Türkiye-AB ilişkilerindeki son durum ile ileriye dönük atılabilecek adımların ele alındığı belirtildi. Erdoğan'ı görüşmenin yapılacağı AB Konseyi binasına girişinde Konsey Başkanı Tusk karşıladı. Erdoğan ve Tusk, toplantının gerçekleştirileceği salona kadar beraber yürüdü. Salon önünde ise Erdoğan'ı AB Komisyonu Başkanı Juncker karşıladı. Daha sonra Erdoğan, Tusk ve Juncker, el sıkışarak gazetecilere görüntü verdikten sonra üçlü görüşmeye geçildi.

Erdoğan'ın bu teması 16 Nisan referandum sürecinde sert çıktığı ve uyarılarda bulunduğu AB yetkilileriyle referandumdan sonraki ilk teması oldu. Görüşmede, Türkiye ile AB arasında Mart 2016'da imzalanan mülteci anlaşmasının hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Olumlu bir atmosferde geçtiği belirtilen görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılmasının önemine, ayrıca terörle mücadelede işbirliğini güçlendirmenin gerekliliğine de değinildi. Kıbrıs meselesiyle ilgili olarak ise adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasının önemli olduğu ifade edildi.
"BİZİ OYALAMAYIN"

AB'ye tam üyeliğin Türkiye'nin stratejik hedefi olduğu mesajını veren Erdoğan'ın, müzakere sürecinde artık AB'nin adım atması gerektiğini vurguladığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre 54 yıldır Türkiye'nin AB kapısında bekletilmesini eleştiren Erdoğan'ın görüşmede, "Biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Müktesebat içerisinde ne gerekiyorsa yerine getirmeye çalışıyoruz. Artık adım atma sırası sizde. AB de artık kendi üzerine düşeni yapmalı ve bunu bekliyoruz" dedi.

Vize serbestisi ve mülteci sorunu konusunda da verilen sözlerin yerine getirilmesini isteyen Erdoğan, AB'nin artık Türkiye ile ilgili kararını vermesini ve Türkiye'yi oyalamamasını istedi.
MÜLTECİ KONUSU

Erdoğan, Türk vatandaşlarına serbest dolaşım hakkının verilmesini, Geri Kabul Anlaşması kapsamında verilen sözlerin tutulmasını ve fasılların açılmasının önündeki engellerin kaldırılmasının da altını çizdi.

AB'nin Geri Kabul Anlaşması kapsamında Türkiye'ye mülteciler için 3 milyar Avro yardım taahhüdünün halen yerine getirilmediğini belirten Erdoğan, bu konuda verilen sözlerin tutulması gerektiğine yönelik mesajlar verdi.

TANJANİ İLE 45 DAKİKALIK GÖRÜŞME

Erdoğan, Tusk ve Juncker'le görüşmesinin ardından Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani ile de bir araya geldi. AB Konseyi binasında yapılan ve basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin başında gazetecilerin görüntü almasına izin verildi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da yer aldı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede, Türkiye ile AP arasındaki ilişkilerin mevcut durumu ve sonrası için yapılacakların ele alındığı ifade edildi.
MACRON İLE İLK TEMAS

Cumhurbaşkanı ErdoğanBelçika'daki ilk görüşmesini dün Sabah Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşme ikilinin Macron'un seçilmesinin ardından ilk yüz yüze teması da oldu. Görüşme Erdoğan'ın kaldığı Wiltcher's Steigenberger Otel'de gerçekleşti. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre olumlu bir atmosferde geçen Erdoğan-Macron görüşmesinde, siyasi ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere ikili konular ele alındı. Türkiye-Fransa ilişkilerini daha da güçlendirme konusunda kararlılıklarını vurgulayan iki lider, savunma sanayiinde işbirliğinin yanı sıra karşılıklı ticaret hacmini 20 milyar euro'ya yükseltme hususunda da mutabık kaldılar.
ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMEDİ

SuriyeIrak ve diğer bölgesel konuların da ele alındığı görüşmede, PKK ve DEAŞ dahil terörün her türüyle ortak mücadelenin önemine işaret edildi. Erdoğan ve Fransız mevkidaşı Macron, Türkiye-AB ilişkilerine yeniden ivme kazandırılması gerektiğine de dikkati çekti. Macron, Erdoğan'ı Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Savunma Bakanı Sylvie Goulard ile de tanıştırdı. Goulard ile tanıştığında şaşkınlığını gizleyemeyen Erdoğan, "Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan" dediği duyuldu. Erdoğan görüşmede Macron'a 15 Temmuz darbe girişimini konu alan Kitap verdi.
MERKEL İLE İNCİRLİK'İ KONUŞTULAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanBrüksel'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir süredir iki ülke arasında tartışma konusu olan İncirlik krizini ele aldı.

Merkel, zirvenin yapıldığı yeni NATO karargahı girişinde basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İncirlik Üssü'nde görevli Alman askerlerinin Federal Meclis milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesi konusunda görüşeceğini belirterek, "Türkiye Cumhurbaşkanı ile yapacağım görüşmede, bizim için bunun kaçınılmaz olacağını açıkça söyleyeceğim. Çünkü biz bir parlamento ordusuna sahibiz. Askerlerimizin Federal Meclis üyeleri tarafından ziyaret edilebilmeleri gerekir. Aksi takdirde İncirlik'i terk etmek zorundayız. Ziyaretler Alman ordusunun faaliyetleri için esas teşkil etmektedir" dedi.

NATO'nun ve AB'nin de terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyona katılma kararından memnuniyet duyduğunu ifade eden MerkelAlmanya'nın bu konuda görevini fazlasıyla yerine getirdiğini, diğer ülkelerin de koalisyona ne şekilde katkı yapabileceğini düşünmesi gerektiğini vurguladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de Almanya'nın savunma bütçesini artırmasını memnuniyetle karşıladığını aktaran Merkel, ülkesinin şu an için ittifaka yönelik katkılarını artırmayacağını sözlerine ekledi.
GÖRÜŞME 30 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni NATO Karargah binasında, devlet ve hükümet başkanları onuruna düzenlenen resepsiyona katıldıktan sonra ikili görüşmeler kapsamında Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen ve ana gündemi 'İncirlik' olan görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü. Görüşmenin içeriğine ilişkin açıklama yapılmadı.(Kaynak: Milliyet)Üye Girişi
Haberler
Erdoğan‘dan AB‘nin seyahat kısıtlaması kararına sert tepki: Biz bir, onlar beş kaybeder
Son dakika: İçişleri Bakanlığı, havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin soruşturma başlattı
Mahkeme, "Polis kesemez" diyerek sokağa çıkma cezasını iptal etti
Son dakika: Erdoğan toplu asker uğurlama törenlerini eleştirdi: Valime talimat verdim, bunlara kesinlikle müsaade etmeyeceksiniz
ABD‘li uzmana göre koronavirüsün yeni mutasyonu hastalığın bulaşıcılığını artırabilir
Bakan Soylu: Mardin‘de kimyasal patlayıcı ele geçirildi
Son Dakika: Yunanistan‘ın "Savaşa hazırız" açıklamasına Bakan Akar‘dan yanıt: O bir dil sürçmesidir
TBMM Genel Sekreterliği‘nde bir çalışanda koronavirüs tespit edildi
İstihdam Kalkanı Paketi ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstünün işsizlik sorununa çözüm geliyor
Brezilya‘da Devlet Başkanı‘ndan skandal korona talimatı! Ölü sayısını bilerek düşürdüler
2021‘den sonra besilik büyükbaş hayvan ithalatına izin verilmeyecek
Siber saldırı nedeniyle üretimi durduran Honda Türkiye, yeniden faaliyetlerine başladı
DİYANET İLE ÇALIŞILIR MI?
PENDİK’TE EHLADER’İN ALGI OPERASYONUNDA SON PERDE!
85 bin cami sustu Işıklı Camii’den İstiklâl Marşı okundu
Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19‘da iyileşen hastaların ikinci enfeksiyondan korunduğu yönünde kanıt yok
Çocuklara dağıtılan kitaplardaki tartışmalı görsellerle ilgili İmamoğlu suskunluğunu koruyor
Son Dakika: ABD‘de 25 Nisan verilerine göre son 24 saatte 1993 kişi daha hayatını kaybetti
Koronadan 50 bin kişinin öldüğü ABD‘de defin işlemlerine vinç de dahil edildi
Fransa‘da 24 Nisan‘da koronavirüsten ölenlerin sayısı 389 artarak 22 bin 245‘e yükseldi
Ziyaretçi Defteri

HİKMET KÖSE (ADANA) - 17.01.2019 12:00:00

ÇOK DEĞERLİ VAKIF YÖNETİCİLERİ: ÇOK ZAMANDIR, ALLAME MECLİSİNİN BİHAR ÜL ENVAR İSİMLİ 110.CİLTLİK KİTABINI HER ZAMAN BAŞKA KİTAPLARDA DİPNOT OLARAK GÖRDÜM.NİYETİM OYDU Kİ BU KİTABI KAYNAĞINDAN OKUYAYIM.ANCAK SİTENİZE GİRDİM ; BİHARÜL ENVAR KİTABI ARAPÇA ALFABESİYLE YAZILMIŞ. SİZDEN VAKIF OLARAK ; BU KİTABI TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ BİZ TÜRK VATANDAŞLARININ DA BU KİTABA ERİŞİMİ KOLAY OLSUN. AŞK İLE.

ramin madadlou (tehran. iran) - 05.08.2018 12:00:00

Selam Adım Ramin iran dan. Sizin faaliyetlerinizi okudum ve çok mutlu oldum. Sağolun!!!

YİĞİT TORUN (ANKARA) - 25.03.2018 12:00:00

Selamınaleyküm Adım Yiğit Ankara dan yazıyorum siteniz son derece güzel medyada gazete ve televizyonda olmayan hiç konuşulmayan İslamiyet adına bilmemiz gereken herşey var başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla Cevap: Sayın Yiğit bey teveccühlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yönetim (Darıca) - 21.09.2017 12:00:00

ÇOK SEVDİĞİMİZ VE DOSTUMUZ OLAN MERHUM ŞEYH GÖKMEN HOCAMIZIN VEFATI BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. SİTEDEN SORUMLU OLAN HOCAMIZIN VEFAT HABERİNİ ALIR ALMAZ KARS‘A GİTMESİNDEN DOLAYI SİTEDE HABER YAPILAMAMIŞTIR. VEFAT HABERİ İLE HOCALARIMIZIN APAR TOPAR CENAZE MERASİMİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKMALARI ONA VERİLEN ÖNEMİM GÖSTERGESİDİR. YALNIZ SİZLER BİZLERE MERHUM İLE İLGİLİ BİR VİDEO VEYA PAYLAŞILACAK BİR ŞEY GÖNDERİRSENİZ SEVE SEVE SİTEDE YAYINLARIZ VE MEMNU DA OLURUZ. TEKRAR MERHUMA ALLAH‘TAN RAHMET VE GERİDE KALANLARA SABIRLAR DİLERİZ.

ADEM SAVAŞ ADIBELLİ (KARS) - 19.09.2017 12:00:00

SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ. SİTENİZİ HER ZMAAN İLGİYLE TAKİP ETMEKTEYİM FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR SİZLERLE BİRLİKTE HAREKET EDEN ARKADAŞINIZ BİZİM İSE EN SEVDİĞİMİZ ALİMİMİZ OLAN HAYATININ BAHARINDA RABBİNİN DAVETİNE CABET EDEN GÖKMEN KANKILIÇ AĞAMIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR HABER YAPMAMIŞ OLMANIZ. EN AZINDAN SİTEDE GÖKMEN AĞAAYLA İLGLİ BİRŞEYLER YAYINLANABİLİR

Sen de Yaz
Dini Kitaplar

Anasayfa


Haberler

  • BİZE ULAŞIN

  • Osmangazi mahallesi Recep Yazıcıoğlu caddesi no:15 Darıca / Kocaeli

  • 02626542515

  • turcav@turcav.org

www.dincbilisim.com/
YukariCik