Ana Menü
Köşe Yazıları
E-Bülten
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


Mete Yarar Anlattı! Erdoğan‘a Düzenlenen Suikastin Bütün Ayrıntıları

 

Veyis Ateş'in sunduğu Akılda Kalan bu hafta 15 Temmuz özel yayınıyla o kanlı gecenin en kritik yeri olan Marmaris'ten canlı yayınlandı. Veyis Ateş ve Mete Yarar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te konakladığı otelde darbe girişimi gecesi yaşananları dakika dakika yerinden aktardı.

Erdoğan ve ailesi otele ne zaman ve nasıl geldi? Marmaris'ten ayrılmadan neler yapıldı, hangi kararlar alındı? Otelden ayrılmaya nasıl karar verildi? Erdoğan'a suikast timi otele nasıl girdi? O gece Marmaris ve civarında neler yaşandı? Darbeciler nasıl yakalandı?

İşte Meter Yarar'ın açıklamalarından satır başları:

İLK DOSYA: HELİKOPTERİN GELİŞİ

"Saat 2'de İzmir'den üsten kalkan helikopterler 3'ü 20 geçe geliyorlar. 3 helikopter. Bölgeyi keşfediyorlar. Helikopterler yeri biliyor muydu? Bazı detayları anlayamazlar. Ağaç yüksekliği gibi şeyleri tespit etmeleri gerekir. Bölgeyi dolaşıyorlar. İniş anında 3 helikopter havada duruyor. Yanlarında makineli tüfek. Ve ateş almak için hazırlar. Otelin otoparkına iniyorlar. Hepsi yavaş yavaş iniyor. Burası çok fazla topraklık alan. Helikopterin dönüşü ile beraber burası toz duman oluyor inemiyorlar. Ve havalanıyorlar. Başka bir alana gidiyorlar.

 

SUİKAST TİMİ 27 KİŞİ

Uygun alanı bulunca yavaş yavaş iniyorlar. İnenler çok rahat bir şekilde terk ediyorlar. Hafif bir durumda duruyor, herkes iniyor. Üç helikopterden ikisi havada. Korumayı sağlıyorlar. Buraya gelirken 13 tane MAT personeli var. 12 tane İstanbul'dan gelen özel kuvvetlerden var. 2 tane SAT personeli var. 27 kişilik bir ekip. Bize hava desteği lazım. 27 kişiden 4'ü bırakıyorlar. 23 kişi ayağını yere basacak kişi. Suikast timi 27 kişi.

"İSTANBUL'DAN GELEN EKİP SİLAHSIZ, KİMSE KİMSEYİ YANIMIYOR"

Hava personeli arkadan gelecek, iki grup hep ayrı hareket ediyor. Bir grup sahilden bir grup otelin arkasından dolanıyor.Buraya gelecek ekibin ulaştığı saat 23.45. İniyorlar. İstanbul'dan gelen silahsız bir ekip. Atatürk Havalimanı'nda buluşuyorlar, İzmir Çiğli'ye geliyorlar. Kimse kimseyi iyi tanımıyor.

"ERDOĞAN MARMARİS'E GİTMESEDİ DAHA AĞIR SİLAHLARLA GELECEKLERDİ"

Ben yaşadıklarımı, gördüklerimi eğer bir inançlı bir insansam Allah'ın da bir planı var derdim. 8-9 Temmuz, Cumhurbaşkanı Varşova'da. NATO'nun Liderler Zirvesi'nde. Atatatürk Havalimanı'na geliyor. İlk kırılma noktası orası. Serkan Yazcı, İstanbul'da Cumhurbaşkanı ile görüşmek için bekliyor. Cumhurbaşkanıprotokolden çıkınca Serkan ile konuşması gereken bir konu olduğunu söylüyor. Erdoğan'ın özel odasına alıyorlar. Serkan Yazıcı, Cumhurbaşkanı'nı davet ediyor. Konuşurken Erdoğan 'Ben otele gidemem' diyor. Yazıcı 'Orası babamın evi' diyor. Cumhurbaşkanı 'Ya ben de denize girmek istiyorum' diyor. Sayın Cumhurbaşkanı da 'Peki, birkaç gün orada kalırız' diyor. Eğer Sayın Cumhurbaşkanı tatil yapmayıp İstanbul'daki evinde kalsaydı koordinatları bilinen bir yerde kalacaktı. Ya orayı bombalayacaklardı ya da daha ağır silahlarla gideceklerdi.

KIRILMA NOKTASI

Helikopterle yola çıkyıorlar. Aydın'da arıza yapıyor ve iniş yapıyorlar. Sivil helikopter hava karardıktan 3 dakika sonra iniyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın oraya geldiğini kimse bilmiyor. Bu da bir kırılma noktasıdır.

Üç tane otel var yan yana 1500 oda var ve nerede olduğunu bilmiyorsun. Bu da bir kırılma anı. Küçük bir otelde de olabilir. İlk defa söylüyoruz. Hemen Ankara'yı arayıp Cumhurbaşkanı Otlu Kışlası'nda değilmiş diyorlar. Cumhurbaşkanı'nın yerini bulmaya çalışıyorlar. Herkes söylüyor biliyorlardı. Ama bu plan 3'te harekete geçilecek şekilde hazırlanmıştı. Ama gidip orada bulamayınca Ankara'yı arıyorlar. 1.45'te Çiğli'de 3 helikopter kalkıyor. Darbeciler emir veriyor. Yarbay ve Üsteğmen bilerek helikopterleri arızalandırıyorlar. 4 yerine 3 helikopter kalkıyor. Ankara'dan talimat geliyor, gidin diye. Tam tesisat kuşanıyorlar.

YAVER GELİYOR, PLAN DEĞİŞİYOR

Biri soldan biri sağdan oteli çembere alacaklar. Tim burada tek sıra halinde kendilerini sol tarafı emniyete alacak şekilde yürüyorlar. Bir helikopter ekibi destekleyecek şekilde yukarıda bekliyor. Tamamen güvenli bir şekilde hedefe doğru yaklaşıyorlar. Kaç kişinin kaldığını bilmiyorlar. Onlar için önemli olan yakın alana gidene kadar çatışmaya girmemek. Başlangıçta Cumhurbaşkanı'nın burada olduğunu bilmiyorlar. Otlu Koy'da olduğunu sanıyorlar. Cumhurbaşkanı'nın yaveri Çiğli'ye geliyor ve Cumhurbaşkanı Grand Otel'de diyor. İşte o anda plan değişiyor. Otellerin oklarını izliyorlar. Bu istikamette yürürken buradaki bir vatandaş ile askerin arasında geçen sohbette 'Küfürlü bir şekilde Cumhurbaşkanı'nın kaldığı yeri soruyorlar' diyor. Kendilerini biraz daha güvenli bir hale getirmek için sahile gidiyorlar.

HAKAN FİDAN'DAN KORUMA MÜDÜRÜNE TELEFON

İlk Hakan Fidan saat 7'yi 20 geçe Cumhurbaşkanı'nı arıyor. İstiharatta olunca Koruma Müdürü ile görüşüyor. İhbarın geldiğini söylüyor. Ekibinizin silah ve tesisatı nasıl, ekip göndereyim mi diyor. Cumhurbaşknının ekibine tabancalarının yanına uzun namlulu silahların çıkarılması emrini veiyor. Ama daha darbe yok. Olağandışı bir durum olduğunu söylüyor.

"SON KİŞİ ÖLÜNCEYE KADAR TESLİM OLMAK YOK"

Darbe ile ilgili söylem olunca ikinci bir olay yaşanıyor. Koruma Müdürü bütün koruma ekibini toplayıp olayı anlatıyor. Cumhurbaşkanı'nın ele geçirilmemesi ile ilgili bir konuşma yapıyor ve herkes helalleşiyor. 9 buçuğu geçiyor. Her biri "son kişi ölünceye kadar Cumhurbaşkanı'nı teslim etmeyeceğiz diyor.

SUİKAST TİMİ OTELE GELİYOR

Burası büyük bir otel. Bine yakın odası var. Normalde otele gelince kimin nerede kaldığını bilmiyorsan resepsiyona gidersin. Ama resepsiyona gitmiyorlar. Otelin nerde olduğunu soran adamlar o kadar da basit değil. İstanbul'dan gelen SAT timi ile akademiden gelen öğrenciler önden ilerliyor ve otele doğru hareket ediyorlar. İki yerden girebilirsin ya resepsiyondan ya da yan yoldan. Dar yoldan ilerliyorlar. Gece görüşleri takılı ellerinde kızıl ötesi sistemleri açık ve ilerliyorlar. Önde SAT'çılar ve özel kuvvet, arkada MAT timleri ilerliyor. Yukarı doğru tımanıyorlar. Otel çok geniş. Farklı yerlerde kalınan yerler var.

MÜZİĞİ KESİP İNSANLARI ODASINA GÖNDERİYORLAR

O gece yaşanan bir ayrıntı. Darbenin olduğu öğrenilince Serkan Yazıcı bir karar veriyor. Müziği kesiyorlar ve insanların odasına geçmesi sağlanıyor. Tepkiler alıyorlar. Paniği engelledikleri için o gece üzücü bir olay olmuyor. Sivil helikopter kimin denince Serkan Yazıcı'nın diyorlar. Helikopter hazırlanıyor ve gidiyorlar. O gece nedense şöyle bir ayrıntı verdi. Ne oldu bilmiyorum ama pilota depoyu doldurun buralarda olun diyor. Pilot normalde yapmam ama yakıtı doldurmazdım ama o gece doldurdum diyor ve normale göre fazla doldurdum diyor. Cumhurbaşkanı'nın o gece koruması 30 tane. Normalde daha fazla koruması vardır.

CUMHURBAŞKANI DARBEYİ ÖĞRENİNCE NE YAPTI?

Abdest alıp namaz kılıyor ve etrafındaki insanlarla darbeyi nasıl bertaraf ederiz diye konuşma yapıyor. Herkesin refleksi vardır. Ailelerini bir yere gönderir. Ama hepsi birlikte hareket ediyor. Cumhurbaşkanı'nın söylediği önemli kelimelerden biri 'Ben insanlara sokağa çıkmak için talimat verdiğimde benim başka bir yere gitme şansım var mı?' diyor. 'Evladım merak etmeyin ben yanınıza geliyorum. Ben halkımı sokaağa çıkardım, onlar ölüme giderse ben de giderim diyor.'

Sayın Cumhurbaşklan'nın tek refleksi var 'Ben halkıma gitmeliyim.' Normalde korunacak olan şahıs bilinmeyen bir yere gider sonra harekete geçilir. Cumhurbaşkanı 'Hayır' diyor. F-16'lar bombalayabilir diyorlar. 'O da olacaksa olsun, benim halkım sokakta' diyor..

ÜÇÜNCÜ DOSYA: DARBECİLER OTELDE HANGİ GÜZERGAHI İZLEDİ?

Güvenlikçiyi çağırıyor asker ama güvenlikçi 'Benim sizinle işim olmaz' deyip kaçıyor. Darbeciler otelde hiç kaybolmuyor. Bu otelin içinde insanlar bir yere gitmek için golf arabası ile harekete ediyor. Bir grup soldaki yola bir grup sağdaki yola gidiyor. Otele doğru değil villalara doğru gidiyorlar. Araziyi gözlemeye devam ediyorlar. Bir kısım personel helikopterin indiği yerde. Farklı otellere yerleşmişler Cumhurbaşkanı'nın koruma ekibi. Darbeciler tarafından tespit edilmemek için resepsiyona isimlerini sildiriyorlar.

POLİSLE ÇATIŞMA

Sayın Cumhurbaşkanı'nın güvenlik personelinin bazıları direnmeye karar veriyor. Üç istikamete gidebilirsiniz. Tam bir labirent. Şu heyecanı da duyuyor. 'Sen darbecisin, halk direniyor' Artık yavaş yavaş Sayın Cumhurbaşkan'nın kaldığı ofise geldik. Bu civarda ilk temas sağlanıyor. Polisler darbecileri görüyor ve çatışma çıkıyor. İki polis arkadaşımız teslim olmuyorlar. Başında görevli olan şahıs ikisini de vuruyor. Şahıslar kaçarken silahları bırakıyorlar, parmak izinden kimin hangi silahı kullandığı ortaya çıkıyor. Bu silahlar bunların değil. Zimmetsiz olarak tutulan silahları Çiğli'den alıyorlar. Polislerden bir tanesinden, diğer polislerin kaldığı yerleri öğreniyorlar.

O ODALAR O HALİYLE KORUNUYOR

O odalar kullanılmıyor. O hali ile korunuyor. Otel yönetiminin bir kararı. Ellerinde ağır silahlar var. Kör edebilecek olan ışık patlamaları yapan, el bombalarına benzeyen sistemleri de yanlarında. Bir kısmı aşağıyı emniyete alıyor. Şu odalarda kalıyorlar diyor. (Darbeciler polislere) Dışarı çıkın diyorlar onlar da dışarı çıkıyor. Ve şiddet orada başlıyor.

EN YOĞUN ÇATIŞMANIN YAŞANDIĞI YER

En çok çatışmanın çıktığı yer burası. Odalar yoğun ateş altında kalıyor. Şarapnel parçası ve mermiler var. Yoğun bir ateş söz konusu. Her babayiğidin harcı değildir tam tesisatlı, kalabalık, ağır silahlı bir gruba 'Teslim olun' demek çok kolay değil. Polislerin haberleri var darbeden.

POLİSİN UYANIKLIĞI

Buralarda güvenlik güçlerini dışarı çıkarıyorlar. Üzerindeki paraları alıyorlar. En sert davranışları gösteren Zekeriya Kuzu. İlginç bir tabir kullanıyor 'İnlerimize girecektiniz, inlerinize girdik.' diyor. Bir tane polismemuruna zorla Cumhurbaşkanı'nın yerini göstermeye çalışıyorlar. Polis uyanıklık yapıyor. Cumhurbaşkanı'nın kaldığı yeri değil, misafirlerini kabul ettiği odayı gösteriyor.

CUMHURBAŞKANI SUİKAST TİMİNİ NASIL ÖĞRENDİ?

Sayın Cumhurbaşkanı'nı çıkma anından gelen bir bilgi var. Bir ekibin suikast düzenlemek için yola çıkacağı bilgisi geliyor. O helikopterle çıkmaya yakın bilgi geliyor. Deşifre oluyor. Küçük bir ayrıntı var. Otluk'tan Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir helikopteri var. Buraya çağırıyorlar. Helikopter çalışır vaziyette bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanı'na diyorlar gitmemiz lazım. Yapmamız gereken şeyler var. Susturursak 30 dakika çalıştıramayız .Cumhurbaşkanı 'Susturun' diyor. Cumhurbaşkanı 30 dakikadan vazgeçiyor. Ve helikopter çalıştırılıyor ve Cumhurbaşkanı gidiyor. Emine Erdoğan'ın hiç oturmadığı ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın yanından ayrılmadığı söyleniyor.

RÖPORTAJ YAYINLANMIYOR

Cumhurbaşkanı 'Basın mensuplarını çağıralım ve hayatta olduğumuzu bir yere gitmediğimzi açıklayalım' diyor. Basın görevlilerine 5 dakikalık konuşuyor. TRT'de bildiri yayınlanıyor. Cumhurbaşkanı'nın açıklaması hiçbir yerde yayınlanmıyor. Arkasından Facetime ile bağlanma gerçekleşiyor. Yapacak bir şey yok. Verdiği röportaj hiçbir yerde yayınlanmıyor.

DARBECİLER CUMHURBAŞKANI'NIN KALDIĞI ODAYA DOĞRU İLERLİYOR

Gittikçe kontrolsüz hareket etmeye ve sertleşmeye başlıyorlar. 1922 numaralı odada Sayın Cumhurbaşkanımisafirleri kabul ediyor. Ama burada kalmıyor ilerde bir villada kalıyor. Ama misafirlerini o eve almıyor. Orada istirahat ediyor. 3 helikopter vardı, helikopterlerin bir kısmı yakıt problemi nedeniyle ayrıldı. Şöyle bir durum var. Bunlar Çiğli Havalimanı'ndayken bazı pilotlar bunların arasında olmak istemiyor ve motoru bozuyor. Pistte helikopterler çalışır durumda bekliyor. 1 saate yakın hazır bir şekilde bekliyorlar. O arada yakıt azalıyor.

Helikoptere ne kadar personel yüklenirse o kadar yakıt tüketir. Her bir ayrıntı bunun başarısız olması ile ilgili. Sayın Cumhurbaşkanı'nın kaldığı yer ile burası (Çalışma odası) ayrı bir bölüm, arada mesafe var.

OTEL PERSONELİ BİLE BİLMİYOR

Sayın Cumhurbaşkanı'nın güvenliği açısından bir koridor var. 20 metrelik bir koridor. Kaldığı çalışma odasından, villaya giden bir yol. Sayın Cumhurbaşkanı'nın çok dikkat ettiği şey insanların dikkatini çekmemek ve huzursuz etmemek için dikkat eder. Cumhurbaşkanı'nın otelde kaldığını otel personeli bile bilmiyor. Başka bir ülkeden bir bürokratın kaldığı söyleniyor.

ÖMER HALİSDEMİR'İN SEMİH TERZİ'Yİ VURMASI

Semih Terzi ile askeri hattan konuştuklarını ve kendisine darbeyi tebliğ ettiğini söylüyor. Semih Terzi, Özel Kuvvetler Tugay Komutanı olmasından dolayı bütün özel operasyonlar onun üzerinden geçiyor. Ve Cumhurbaşkanı'na yapılan operasyonu da o yönetecekti. Halisdemir, 02.10'da Terzi'yi vuruyor. 02.10'dan sonra buradaki ekibin beyni yok artık. Vurucu güçlerin başına o geçecekti.

KENDİNİ KORUMUYOR, GÖREVİNİ YAPIYOR

Halisdemir'e Zeki Aksakallı o gece 'Kardeşim senle 20 yıllık dostluğum var, sana Semih Terzi'yi öldürme emri veriyorum.' diyor. Emri alınca 'Başüstüne hakkımı helal ediyorum' diyor. Semih Terzi Özel Hava Kuvvetleri pistine indiğinde yanında 6 adam var, hepsi çelik yelekli ilerliyor. 6 kişinin arasına giriyor ve kafasından vuruyor. Kendini korumuyor, görevini yapıyor.

DÖRDÜNCÜ DOSYA: DARBECİLER GERİ ÇEKİLİYOR

Darbeciler sosyal medyadan Cumhurbaşkanı'nın konuşmalarını okuyorlar. İnternete giriş çıkışları iddianamede var. Ve geri çekilme kararı veriyorlar. Bu işi organize eden Sönmez Ateş'i arıyorlar. Bodrum'daki Kara Havacılık Okulu'nun pistine gidiyorlar. 'Cumhurbaşkanı gitmiş geri çekilmek zorundayız' diyorlar. Bölgeye takviye ekipler geliyor. (Darbecileri etkisiz hale getirmek için). İlk girişteki yürüyüşleri ile çekilirkenki yürüyüşleri aynı değil. Artık kontrolü kaybetmişlerdi.

3 helikopterden biri Dalaman'a gidiyor. Diğer ikisi Bodrum'a doğru gitttiler. Hepsinin amacı yakıt alıp tekrar buradaki ekibi alabilmek. Özellikle Aksa Deniz Üssü Komutanlığına ulaşıp yakıt almalarını engellemeye çalışıyorlar. İnen ekip silah zoruyla almaya çalışıyor. Sönmez Ateş devreye giriyor. 'Siz vermeseniz ben gidip alacağım' diyor. Garaja gidiyor. Araçların lastikleri yakıt almamaları için kesilmiş. Yakıt yok. Bir helikopter alabildi. Vali arıyor: Yakıt vermeyin. 04.50 gibi bir helikopter gelip o ekibi almaya çalışıyor.

MARMARİS'TEKİ DARBECİLER NASIL SAKLANDI?

İleride mevzilenmiş polis memurları var. Çatışma çıkıyor. Çatışmanın yoğun yaşandığı yerler var. Otelin içine giriyorlar. Bir müddet bekliyorlar. "Buradan nasıl çıkacağız" deyip otelin içinden sahile çıkıyorlar. Aynı güzergaha çıkmaya çalışıyorlar. Resepsiyona 'Sahile nasıl çıkarız?' diye soruyorlar. Darbeciler, suikast timi ateş altında. Bir polis memuru şehit oluyor. Birkaçı yaralanıyor. Sonra buranın tutulduğunu anlayınca içeri giriyorlar. Önce helikopteri almaya çalışıyorlar.

DAĞA ÇIKIYORLAR

Bütün güvenlik güçleri mevzileniyorlar. Darbeciler sahile iniyor. Helikopter pilotu ile ekip arasından tartışma başlıyor. Silahlarını çekiyorlar. Helikopter pilotu ifadesinde ' TİM personeli bize ateş etmeye başladı' diyor. Cumhurbaşkanı'nın İstanbul'da olduğunu anladılar. Kendi ekipleri onları sattı. Ormana kaçma kararı alıyorlar. Yolda yürüken bir güvenlik görevlisi ve bahçıvanı yakalayıp 'Ormana nasıl ulaşırız?' diye soruyorlar. Biliyorlar ki etrafları tutuldu. Düşünüyorlar 'Ne yapalım?' diye. Helikopter pistine doğru gidiyorlar. Oradan yukarı bir bağlantı var, dağa çıkacaklar.

Yollar tutulmuş, denize gidemeyeceklerine göre ormanlık araziye gitme şansını deniyorlar. Bütün ağırlıkları var üzerinde, 35 kiloluk bir yük var. Üzerlerinde ağırlıkları atıyorlar. Üzerlerindeki eşyaları hemen bırakmıyorlar. Blok olarak sık ormanlık alanda en tepeye tırmanıyorlar. Hem denizi hem arka istikameti görünce ağırlıkları bırakıyorlar. Çelik yelek, çelik başlık... Üzerlerinde sadece tabanca kalıyor. Harita üzerinden değil tamamen. Bir özel kuvvetçi gelirken nasıl döneceklerini de hesaplarlar.

15 GÜNLÜK KAÇIŞ

Denizden ikinci bloğa atmaya çalışıyorlar. Arıcı kulübesi bulup sivil kıyafet giyiyorlar. Biri yemek almaya gidiyor. İlk ekip yakalanmış oluyor ve yemek almaya giden şahıs önce Denizli'ye sonra İzmir'e kaçıyor sonra da teslim oluyor. Olayın bittiği tarih. 15 günlük bir kaçış... İçlerinde ''Hizmet Hareketi'nden olmayan var mı?' diye soruyor. Ve 'Hayır' diyenin bulunmadıği söyleniyor. Bir kişi hariç diğerlerinin hepsi yakalanıyor. Türkiye'de de olabilir. Zaman geçtikçe daha fazla malzeme bulur, daha fazla hayatını sürdürme şansı bulur. Moral ve motivasyon görev için önemlidir. Ama hain gibi arandığın bir pozisyonu düşün. Evlere girmeye çalışmışlar. Su kaynakları tepelerde yok. Yol kenarlarında yürümüşler. Yol kenarlarına su bulma imkanları daha fazla. Sabaha karşı operasyon tamamlanmıştı. Her yere fotoğrafları asılmıştı. Kaçmalarına engel olundu.''Üye Girişi
Haberler
GEÇMİŞ OLSUN ZEYNEBİYE
BAŞSAĞLIĞI MESAJI VE BASIN AÇIKLAMASI
Afganistan‘da Cuma namazına yönelik intihar saldırısında en az 100 kişi yaşamını yitirdi
Halka açık idamlara başlayan Taliban, 4 kişiyi vince asarak öldürdü
Geliştirdiği yangın söndürme bombası için İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan ve Kanada‘dan gelen teklifleri reddetti
ABD‘li televizyon kanalı Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıklamalarından rahatsız oldu: Bize rağmen meydan okuyor
ABD‘de PKK‘ya bütçe desteği sağlamasına imkan veren yasa tasarısı onaylandı
TÜRCAV‘den Ayetullah Seyyid Muhammed Said El Hekim için Başsağliğı ve Taziye mesajı
ABD Başkanı Biden: Taliban hükümetini tanımak gibi bir niyetimiz yok, bu çok uzak bir yol
Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye‘de 2 kişide Mu varyantı tespit edildi
Bakan Koca: Kaydı olan göçmenlere aşı yapıyoruz, hiç kaydı olmayanı görmedikçe nasıl aşılayabiliriz?
Konya‘da 7 kişinin öldürüldüğü aile katliamıyla ilgili kahreden sözler: Birkaç kişi araya girdi, barış olacaktı
Bahçeli, Afganlar konusunda Bakan Soylu kadar iyimser değil: Adı konmamış bir istiladır
Fethiye Belediye Başkanı‘ndan orman yangınları için kafa karıştıran iddia: 4 kişi molotof attı
BÜYÜK SAHABE EBÛ ZER EL-GİFARΑYİ TANIYALIM
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, görevden alındı
Hasarın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı! Rize‘deki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2‘ye yükseldi
el-KAFÎ KİTABI VE YAZARI SİKATU‘L-İSLAM KULEYNΑYİ YAKINDAN TANIYALIM
2020, dünyanın peşini bırakmıyor! Aralık‘ta insana sıçrayan kuş gribi, 46 ülkeye yayıldı
AK Parti‘den yeni yasa teklifi! 15 yaşından küçük çocuğu olan kadın hükümlülerin cezaları ertelenecek
Ziyaretçi Defteri

seyit ali kaçkar (romanya) - 11.02.2021 12:00:00

selamün aleyküm. yurt dışında yaşamaktayım.ahirzaman ve mehdilik konusunda son zamanlarda gaybeti numani diye bir hadis kitabından alıntılar yapılmakta sosyal medyada. bu kitabın türkçe-ingilizce /arapçasına pdfsine al islam org sitesinden ulaşılıyor. fakat kitabın orijinaliyle birebir tercümemidir anlayamadım. misalen kitapta azarbeycan ermenistanla ilgili geçen bölümlerin hadis mi yoksa müellifin yada çevirenin yorumu anlaşılamıyor. bu eserin orijinali arapça mı yoksa farsçamı. eldeki türkçe ingilizce arapça pdf in doğruluğunu neye göre kıyaslayacağız.bu konuda bilgi olarak yardımcı olabilirmisiniz.ayrıca kevser yayıcılıktan gaybeti numani türkçe ve biharul envarın 2 ciltlik bir türkçe tercümesiniyapmışlar sipariş vereceğim. fakat gaybeti numanini orijinal baskısıyla aynımıdır bilemiyorum tabi. Cevap: Aleykum selam, Kitabın aslı Arapça‘dır tercümelerde mütercimlerin bazı açıklamaları oluyor elbette ama bunun kitabın aslı olmadığı anlaşılacak şekilde ve özellikle dipnotlarda ifade edilmesi gerekir. Şüphelendiğiniz yerde Arapça orijinaline bakmak faydalı olacaktır. Eğer Arapçası elinizde yoksa turcav@turcav.org adresine talebinizi yazınız size Arapçasının PDF‘ini gönderelim. Hayırlı günler ve iyi çalışmalar.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

HİKMET KÖSE (ADANA) - 17.01.2019 12:00:00

ÇOK DEĞERLİ VAKIF YÖNETİCİLERİ: ÇOK ZAMANDIR, ALLAME MECLİSİNİN BİHAR ÜL ENVAR İSİMLİ 110.CİLTLİK KİTABINI HER ZAMAN BAŞKA KİTAPLARDA DİPNOT OLARAK GÖRDÜM.NİYETİM OYDU Kİ BU KİTABI KAYNAĞINDAN OKUYAYIM.ANCAK SİTENİZE GİRDİM ; BİHARÜL ENVAR KİTABI ARAPÇA ALFABESİYLE YAZILMIŞ. SİZDEN VAKIF OLARAK ; BU KİTABI TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ BİZ TÜRK VATANDAŞLARININ DA BU KİTABA ERİŞİMİ KOLAY OLSUN. AŞK İLE.

ramin madadlou (tehran. iran) - 05.08.2018 12:00:00

Selam Adım Ramin iran dan. Sizin faaliyetlerinizi okudum ve çok mutlu oldum. Sağolun!!!

YİĞİT TORUN (ANKARA) - 25.03.2018 12:00:00

Selamınaleyküm Adım Yiğit Ankara dan yazıyorum siteniz son derece güzel medyada gazete ve televizyonda olmayan hiç konuşulmayan İslamiyet adına bilmemiz gereken herşey var başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla Cevap: Sayın Yiğit bey teveccühlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yönetim (Darıca) - 21.09.2017 12:00:00

ÇOK SEVDİĞİMİZ VE DOSTUMUZ OLAN MERHUM ŞEYH GÖKMEN HOCAMIZIN VEFATI BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. SİTEDEN SORUMLU OLAN HOCAMIZIN VEFAT HABERİNİ ALIR ALMAZ KARS‘A GİTMESİNDEN DOLAYI SİTEDE HABER YAPILAMAMIŞTIR. VEFAT HABERİ İLE HOCALARIMIZIN APAR TOPAR CENAZE MERASİMİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKMALARI ONA VERİLEN ÖNEMİM GÖSTERGESİDİR. YALNIZ SİZLER BİZLERE MERHUM İLE İLGİLİ BİR VİDEO VEYA PAYLAŞILACAK BİR ŞEY GÖNDERİRSENİZ SEVE SEVE SİTEDE YAYINLARIZ VE MEMNU DA OLURUZ. TEKRAR MERHUMA ALLAH‘TAN RAHMET VE GERİDE KALANLARA SABIRLAR DİLERİZ.

ADEM SAVAŞ ADIBELLİ (KARS) - 19.09.2017 12:00:00

SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ. SİTENİZİ HER ZMAAN İLGİYLE TAKİP ETMEKTEYİM FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR SİZLERLE BİRLİKTE HAREKET EDEN ARKADAŞINIZ BİZİM İSE EN SEVDİĞİMİZ ALİMİMİZ OLAN HAYATININ BAHARINDA RABBİNİN DAVETİNE CABET EDEN GÖKMEN KANKILIÇ AĞAMIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR HABER YAPMAMIŞ OLMANIZ. EN AZINDAN SİTEDE GÖKMEN AĞAAYLA İLGLİ BİRŞEYLER YAYINLANABİLİR

Sen de Yaz
Dini Kitaplar
  • BİZE ULAŞIN

  • Osmangazi mahallesi Recep Yazıcıoğlu caddesi no:15 Darıca / Kocaeli

  • 02626542515

  • turcav@turcav.org

www.dincbilisim.com/
YukariCik