Ana Menü
Köşe Yazıları
E-Bülten
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


PENDİK EHL-İ BEYT CAMİ‘DE KANLI CUMA!


22 Ocak Cuma günü Cuma namazı esnasında Pendik Yayalar Mahallesinde bulunan Ehl-i Beyt Camisinde kanlı bir provakatif eyleme imza atıldı. Uzun zamandır camide iki grup arasında sıkıntı yaşanmaktaydı. Bir tarafta Cami dernek başkanı ve yerel halkın istek ve imzalı dilekçeleri üzere Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından atanan yetkili ve resmi hocası, Caferi Mezhebine mensup Ali Bayındır, Derneği ve cemaati diğer tarafta ise daha önce orada görev yapmış, resmi olmayan ve yerel halk tarafından istenmeyen Aslan Başaran hoca, derneği ve farklı yerlerden toplama cemaati. Bu ikinci grup camide hak davası görmekte ve huzursuzluk çıkararak halk içerisine nifak tohumları ekmektedir. Normal zamanlarda camiye gelmeyen bu ikinci grup ne illettir ki birden çeşitli vesilelerle organize olup farklı yerlerden toplanarak camiye ara sıra gelmektedirler. Hatta aylarca özellikle bu son zamanlarda Aslan hoca tek başına namaz kılarken birden bu Cuma günü organize olup camiyi basmaları fazlaca düşündürücü olmuştur.
20 yıla yakın bir zamandır cami ve toplumu için zahmet çeken, bölgenin saygın ve dindar büyüğü aynı zamanda dernek başkanı olan Hacı Murat İpek, görmüş olduğu yolsuzluklar ve farklı siyasi yapılanmalar üzerine Aslan Başaran ile yollarını ayırmıştır. Halkın istek ve önerisiyle yeni bir dernek kurulmuştur. Murat İpek’in o dernek ile ilişkisini kesmesi üzerine Aslan hoca dernek başkanı olmuş ancak Pendik Kaymakamlığı ve Pendik Müftülüğü’nün kararıyla eski derneğinin camide yetki ve sorumluluğuna son verilerek, yetki Murat İpek’in derneğine devredilmiştir. Bunu kendilerine yediremeyen Aslan hoca ve adamları zorla camide tasarruf arayışlarına girmişlerdir.
Bu ihtilafların halli üzere olaydan bir gün önce Perşembe günü saat 15:30’da Pendik Müftülüğünde bir toplantı düzenlendi. Vakfımız arabulucu görevi üstlenerek toplantıda hazır bulundu. Aslan hoca ve beraberindekiler ilk önce “bu caminin sahibi biziz, burada tasarrufta bulunacağız, ne müftü ne kaymakam ve ne de emniyet bize engel olamaz. Haydi, hodri meydan biz yapacağız erkek olan bizi engellesin.” şeklinde çıkışlarda bulundular. Bazıları ise Ankara’da önemli tanıdıkları olduğunu ve isterlerse konuyu en üst makamlardan halledebileceklerini iddia ettiler. Müftü bey büyük bir olgunlukla onları sükûnete davet etti ve orta bir yolda buluşturmaya çalıştı. İki saatten fazla süren görüşme neticesinde caminin alt katında Aslan hoca ve adamlarının, üst katta ise Ali hoca ve cemaatinin namaz kılmasına karar verildi.
Ancak Cuma günü camiye gidildiğinde ezan okunduktan sonra Aslan hoca ve adamları üst kata çıkarak Ali Hoca’nın namazını provoke etmeye çalıştılar. Namaz ve hutbe esnasında konuşmalar ve sesli sesli namaz kılarak halkı kışkırtmaya çalıştılar. Ama Ali hoca ve cemaati bu fitneye itina etmediler. Ancak ameller tam bitmeden Ali Hoca’ya hakaret ederek “derhal camiyi tek edin” şeklinde bağırmaya başladılar. Bunun üzerine cami dernek başkanı Hacı Murat İpek “siz dün müftünün yanında söz vermediniz mi biz yukarıya çıkmayacağız diye. Şimdi ne oldu?”. Onlar ise “bizim üst kurulumuz EHLADER bize böyle söyledi” şeklinde açıklamada bulundular.
Bunun üzerine tartışma ve itiş kalkış başladı. İşin başında hemen hutbeyi gasp eden Aslan hoca ise halkı kışkırtarak “bunları hemen buradan çıkarın” diyordu. Bu kışkırtmaların üzerine arbede yaşanmış ve caminin resmi görevli hocası Ali Bayındır görevi başında saldırıya uğramış ve darp edilmiştir. Olayları önlemek isteyen dernek başkanı, seksen yaşındaki Hacı Murat İpek’te saldırıların hedefi olmuş ve kötü yaralanmıştır. Her ikisi de darp raporu alarak şikâyetçi olmuşlardır.
Ne hazindir ki bu olaylarda iki tarafı da ayırmaya çalışan ve halkı sükûnete davet eden Vakfımızın başkanı ve Genel Sekreteri iftira ve töhmetlere mazhar olmuştur. Bu baskını yapan ve darp girişiminde bulunanların yanında olan birkaç bayan, yarım saat süren arbedeyi cep telefonlarıyla kaydetmiş ancak bu görüntülerden sadece hocanın kendisini savunmaya çalıştığı görüntü kesilip algı operasyonu yapılmaya çalışılmıştır.
Vakfımızın uzun zamandır uzlaşı ve sükûnet çağrıları fitne ve fesat peşinde koşan, bulanık sularda balık tutma heveslileri tarafından suiistimal edilmiş ve halka çarpıtılarak aktarılmaya çalışılmıştır. Bütün bu olaylar sadece Pendik Ehl-i Beyt camisine değil tüm mektebimize yapılan bir saldırı ve fitne hareketi olmuştur. Yüce devletimiz cami basan ve görevi başında caminin resmi hocası ile seksen yaşında ki dernek başkanını acımasızca darp eden bu şehir magandaları hakkında gerekli işlemleri yapacağına ve adaletin en kısa zamanda tecelli edeceğine inancımız tamdır.
Olaylar yargıya intikal ettiği için sadece hakikati duyurmayı kendimize bir vazife edindiğimiz için halkımızı bilgilendirmek amacıyla bu satırları üzülerek kaleme almış bulunmaktayız.
Türkiye Caferileri Vakfı


Üye Girişi
Haberler
Konya‘da 7 kişinin öldürüldüğü aile katliamıyla ilgili kahreden sözler: Birkaç kişi araya girdi, barış olacaktı
Bahçeli, Afganlar konusunda Bakan Soylu kadar iyimser değil: Adı konmamış bir istiladır
Fethiye Belediye Başkanı‘ndan orman yangınları için kafa karıştıran iddia: 4 kişi molotof attı
BÜYÜK SAHABE EBÛ ZER EL-GİFARΑYİ TANIYALIM
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, görevden alındı
Hasarın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı! Rize‘deki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2‘ye yükseldi
el-KAFÎ KİTABI VE YAZARI SİKATU‘L-İSLAM KULEYNΑYİ YAKINDAN TANIYALIM
2020, dünyanın peşini bırakmıyor! Aralık‘ta insana sıçrayan kuş gribi, 46 ülkeye yayıldı
AK Parti‘den yeni yasa teklifi! 15 yaşından küçük çocuğu olan kadın hükümlülerin cezaları ertelenecek
RAMAZAN AYININ NAMAZLARI
MÜBAREK RAMAZAN AYININ AMELLERİ
İNANCIMIZA SAYGISIZLIK VE HAKARET
YÜREĞİMİZİ YAKAN ACI
Her birinin hikayesi yarım kaldı! Bitlis‘te şehit olan askerlerimiz için 8. Kolordu Komutanlığı‘nda tören düzenlendi
HDP‘li Sezai Temelli‘nin sözlerine sosyal medyadan tepki yağdı: Askeri hareketlilik iktidar politikası, kaza diyemezler
Bakan Akar: İlk bilgilere göre helikopter kazası olumsuz hava şartları nedeniyle oldu
11 şehit verdiğimiz helikopter kazası sonrası bölgeden yeni görüntü! Ekipler olay yerine ulaştı
AĞAMIZ VE MEVLAMIZ Hz. İMAM ALİ‘NİN (a.s.) DOĞUM GÜNÜ
TÜRCAV‘DAN AKADEMİK HAMLE
REGAİB GECESİ
Ziyaretçi Defteri

seyit ali kaçkar (romanya) - 11.02.2021 12:00:00

selamün aleyküm. yurt dışında yaşamaktayım.ahirzaman ve mehdilik konusunda son zamanlarda gaybeti numani diye bir hadis kitabından alıntılar yapılmakta sosyal medyada. bu kitabın türkçe-ingilizce /arapçasına pdfsine al islam org sitesinden ulaşılıyor. fakat kitabın orijinaliyle birebir tercümemidir anlayamadım. misalen kitapta azarbeycan ermenistanla ilgili geçen bölümlerin hadis mi yoksa müellifin yada çevirenin yorumu anlaşılamıyor. bu eserin orijinali arapça mı yoksa farsçamı. eldeki türkçe ingilizce arapça pdf in doğruluğunu neye göre kıyaslayacağız.bu konuda bilgi olarak yardımcı olabilirmisiniz.ayrıca kevser yayıcılıktan gaybeti numani türkçe ve biharul envarın 2 ciltlik bir türkçe tercümesiniyapmışlar sipariş vereceğim. fakat gaybeti numanini orijinal baskısıyla aynımıdır bilemiyorum tabi. Cevap: Aleykum selam, Kitabın aslı Arapça‘dır tercümelerde mütercimlerin bazı açıklamaları oluyor elbette ama bunun kitabın aslı olmadığı anlaşılacak şekilde ve özellikle dipnotlarda ifade edilmesi gerekir. Şüphelendiğiniz yerde Arapça orijinaline bakmak faydalı olacaktır. Eğer Arapçası elinizde yoksa turcav@turcav.org adresine talebinizi yazınız size Arapçasının PDF‘ini gönderelim. Hayırlı günler ve iyi çalışmalar.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

HİKMET KÖSE (ADANA) - 17.01.2019 12:00:00

ÇOK DEĞERLİ VAKIF YÖNETİCİLERİ: ÇOK ZAMANDIR, ALLAME MECLİSİNİN BİHAR ÜL ENVAR İSİMLİ 110.CİLTLİK KİTABINI HER ZAMAN BAŞKA KİTAPLARDA DİPNOT OLARAK GÖRDÜM.NİYETİM OYDU Kİ BU KİTABI KAYNAĞINDAN OKUYAYIM.ANCAK SİTENİZE GİRDİM ; BİHARÜL ENVAR KİTABI ARAPÇA ALFABESİYLE YAZILMIŞ. SİZDEN VAKIF OLARAK ; BU KİTABI TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ BİZ TÜRK VATANDAŞLARININ DA BU KİTABA ERİŞİMİ KOLAY OLSUN. AŞK İLE.

ramin madadlou (tehran. iran) - 05.08.2018 12:00:00

Selam Adım Ramin iran dan. Sizin faaliyetlerinizi okudum ve çok mutlu oldum. Sağolun!!!

YİĞİT TORUN (ANKARA) - 25.03.2018 12:00:00

Selamınaleyküm Adım Yiğit Ankara dan yazıyorum siteniz son derece güzel medyada gazete ve televizyonda olmayan hiç konuşulmayan İslamiyet adına bilmemiz gereken herşey var başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla Cevap: Sayın Yiğit bey teveccühlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yönetim (Darıca) - 21.09.2017 12:00:00

ÇOK SEVDİĞİMİZ VE DOSTUMUZ OLAN MERHUM ŞEYH GÖKMEN HOCAMIZIN VEFATI BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. SİTEDEN SORUMLU OLAN HOCAMIZIN VEFAT HABERİNİ ALIR ALMAZ KARS‘A GİTMESİNDEN DOLAYI SİTEDE HABER YAPILAMAMIŞTIR. VEFAT HABERİ İLE HOCALARIMIZIN APAR TOPAR CENAZE MERASİMİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKMALARI ONA VERİLEN ÖNEMİM GÖSTERGESİDİR. YALNIZ SİZLER BİZLERE MERHUM İLE İLGİLİ BİR VİDEO VEYA PAYLAŞILACAK BİR ŞEY GÖNDERİRSENİZ SEVE SEVE SİTEDE YAYINLARIZ VE MEMNU DA OLURUZ. TEKRAR MERHUMA ALLAH‘TAN RAHMET VE GERİDE KALANLARA SABIRLAR DİLERİZ.

ADEM SAVAŞ ADIBELLİ (KARS) - 19.09.2017 12:00:00

SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ. SİTENİZİ HER ZMAAN İLGİYLE TAKİP ETMEKTEYİM FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR SİZLERLE BİRLİKTE HAREKET EDEN ARKADAŞINIZ BİZİM İSE EN SEVDİĞİMİZ ALİMİMİZ OLAN HAYATININ BAHARINDA RABBİNİN DAVETİNE CABET EDEN GÖKMEN KANKILIÇ AĞAMIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR HABER YAPMAMIŞ OLMANIZ. EN AZINDAN SİTEDE GÖKMEN AĞAAYLA İLGLİ BİRŞEYLER YAYINLANABİLİR

Sen de Yaz
Dini Kitaplar
  • BİZE ULAŞIN

  • Osmangazi mahallesi Recep Yazıcıoğlu caddesi no:15 Darıca / Kocaeli

  • 02626542515

  • turcav@turcav.org

www.dincbilisim.com/
YukariCik