Ana Menü
Köşe Yazıları
E-Bülten
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


PENDİK’TE EHLADER’İN ALGI OPERASYONUNDA SON PERDE!

 Son günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden bir konuda sürekli sataşmalara maruz kalmamız hasebiyle konu hakkında bir açıklama yapma gereği hissetmiş bulunmaktayız. Pendik Yayalar mahallesinde bulunan camiye Diyanet tarafından Caferi bir hocanın tayininin onaylanması meselesi. Konu hakkında yazanlar cami meselesinden ziyade konuyu dağıtarak bir algı operasyonu yapmaya çalışılmaktadırlar. Konu hakkında beyan edilen/yazılan yazılardan iki tanesine değineceğiz. Konuyu ilk başlangıç noktasından ele aldığı için öncelikle Rahmani Onurşan hocanın yazısı ile başlayacağız.
Sayın Onurşan “Caferi Çalıştayı” sürecini çok güzel ve tam bir objektiflik ve tarafsızlıkla ele aldığı için kendisine teşekkür ederiz. Ama eksikleri biz tamamlayalım. Diyanet konusu ilk gündeme geldiğinde, neredeyse tüm Caferi âlimler veya temsilcileri bir araya gelerek konuyu ele almış ve ortak hareket etme sözü verilmişti. Bizlerde bu birlik devam ederse, birlikten ayrılmayacağımıza söz vermiştik. Ama eğer birlik bozulur ve herkes kendi yoluna giderse bizlerde kendi yolumuza gideceğimizi ifade etmiştik.
Süreç başladı ve biz eksiksiz tüm oturumlara katıldık. Kevser grubunu temsilen Kadir Akaras Bey katılıyor ve onlar adına beyanda bulunuyordu. Sayın Şeyh Selahattin Özgündüz hoca kendisine yapılan tüm haksızlıklar ve olumsuz tavırlara rağmen yine de birliğin bozulmaması adına her şeye tahammül edip gerçek bir lider tavrı göstermiştir. Toplantıların sonunda basın açıklaması yapılacağı günün öncesi tekrar toplanılıp basına yapılacak olan açıklamalar karara bağlanmış ve Kadir Akaras beyde bunları onaylamıştı. Sabah basın açıklaması öncesi toplantı salonunda Kevser grubu bazı maddelere itiraz ederek basın açıklamasından bu maddeleri çıkarttırmıştır. Asıl hedeflerinin oyunbozanlık olduğunu bir kez daha ispat etmelerine rağmen yine de Şeyh Selahattin hoca bunları yuttu ve birlik hatırına kabullendi.
İş, birliğin kurulmasına geldiğinde, Kevser grubu son darbeyi vurmuş ve Şeyh Selahattin hocanın Türkiye Caferileri lideri unvanını düşürmek/karalamak için farklı bir teşkilatlanmaya gitmişti. Şeyh Selahattin hoca duruma artık sabredemeyerek ekibiyle birlikte birlikten ayrılmış ve CABİR’i kurmuştur. Kendisine yapılan bunca haksızlık ve olumsuz davranışlara rağmen birlik ve mektep adına gösterdiği sabır ve metaneti her zaman şükran ve minnet ile yâd etmişizdir. Birlik dağılınca bizler de verdiğimiz söz gereği ayrılarak kendi yolumuza devam ettik.
Rahmani hoca Büyük Ayetullah Sistani ile görüşmelerini ve ağanın Diyanet’e bağlanmayı caiz bilmediğini ifade etmiştir. Bizler hali hazırda hayatta olan züvvarımızın şahitliğinde Büyük Ayetullah Sistani’yi ziyaret ettik ve durumu anlattıktan sonra ağadan fetva istedik. Bizler Rahmani hocanın sözlerini yalanlamıyor ama kendi elimizde olan deliller ışığında ağanın caiz fetvası verdiğini kendi kulaklarımızla duymuş ve beraberimizdeki hazirunda buna şahitlik etmiştir. Ayrıca diğer birçok taklit mercimizle/müçtehidimizle görüşüp hem yazılı ve hem de görsel caiz fetvası almış bulunmaktayız. Daha önce de bunları yayınlamıştık (isteyenlere tekrar gönderilebilir). Hatta İran’ın ve dünya Şiîlerinin dini lideri Büyük Ayetullah Hameneyi’den Diyanet’ten maaş almanın sakıncası olmadığı ve imam cemaat olmanın (namaz kıldırmanın) önünde bir engel teşkil etmediği fetvasını yazılı olarak almış bulunmaktayız. Ama tüm ısrarlarımıza rağmen bunun caiz olmadığını savunanlar tek bir tane bile yazılı fetva getirememişlerdir. Gerçekten bu üzerinde biraz düşünülmeyi hak eden bir gerçek değil midir?
Dönemin Ehlader başkanı Hasan Kanaatlı beraberindeki heyet ile İran seferinde durumu Büyük Ayetullah Mekarim Şirazî’ye sual etmiş ve ağa da diğer ağalar gibi caiz fetvası vermiştir. Bu durum gizlenmiş ama video kaydı bizim elimize geçince tarafımızdan kamuoyu ile paylaşılmıştır. Böylece aslında Türkiye’de ki Caferiler üzerinde kimlerin nasıl bir oyun içerisinde oldukları daha anlaşılır bir vaziyet almıştır.
Ama Kadir Akaras’ın talihsiz açıklamaları! Diyanet’e kayıtlı hocalara ATM hocaları tabirini kullanmıştır. Kadir Akaras yurtdışından gelen paralar ile boşta olan hocalar da dâhil olmak üzere kendilerini kabullenen hocalara maaş verip sigorta yapmaktadır. Bunlar da o zaman elmatik (parayı elden alanlar) veya bankamatik hocaları mı oluyorlar? Bazı camide görev yapan hocalar, camiden sigorta parasını aldığı halde Kevser grubu tarafından bir yerlerde sigortalı işçi olarak gösterilmektedirler. Peki, sizin bu icraatınızın ismi ne olacak? Bu hocaları birilerinin iş yerinde sigortalı göstererek ahlaki bir tavır sergilediğinizi mi savunuyorsunuz? Sırf hocalar Diyanet’e bağlanmasınlar diye başlatılan maaş dağıtma olayında kimin parasını kimlere dağıtmaktasınız? Hali hazırda yayın yapan on4tv ve Kevser yayıncılığın gelirinin büyük kısmının yurtdışından geldiği her kes tarafından bilinen aşikâr bir olaydır. Kadir Akaras’ın bu kanalda büyük oranda kendi akraba ve yakınlarını istihdam etmesi hangi etik kurallar ile bağdaşmaktadır? Hakaretler savurduğu yayında moderatör/sunucu kendi oğludur. Hak, adalet ve ahlak naraları atmadan önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu bütçeleri hem kendilerine sermaye yapmak ve hem de bununla Türkiye’de Caferiler üzerinden siyaset yapmak hangi ahlaki ilkeler ile bağdaşmaktadır? Sizlerin bu bütçeleri dağıtmaktan asıl hedefiniz nedir acaba? Kimler sizin arkanızda durmaktadır? İsterseniz hepsini daha fazla deliller ile zikredelim!
Diyanet’ten/Devletten maaş alan hocalar ne ilimden ve ne de ahlaktan yoksundurlar. Kimin ahlaki boyutunun ne hadde olduğunu belirlemek bu şartlar dâhilinde Kadir Akarasın haddine değildir. Bunun kararını en iyi şekilde verecek olan halkımızdır. Sanırım Kadir hoca kendisine veya etrafına bakınca gördüklerini bu tarafa nispet etmektedir. Azerbaycanlıların meşhur atasözünde dedikleri gibi “keçel bakır güzgüye adın goyur özgüye” yani keçel aynaya bakıyor adını başkasına koyuyor.” Devletten maaş alan hocalar devletine, milletine ve mektebine bağlı kimselerdir. Halkın gönlünde kurmuş oldukları tahtı bu safsata sözler yıkamamış ve yıkamayacaktır.
Pendik’teki cami olayı üzerinden pirim kazanmak için yalan yanlış beyanlarda bulunmak ahlaki sayılabilir mi? Caminin resmi başkanının ve yerel halkın talebi, Caferi hocanın tayin istemesi üzere gerçekleşen bir olayı “Diyanet camimize el koyuyor” propagandasına dönüştürmek ancak bundan siyasi bir menfaat ummak ve yurtdışındaki kaynaklarınıza yaranma çabalarından başka bir şey midir? Bunun diğer bir adı ise en hafif tabir ile haysiyetten ve kişilikten uzaklaşmaktır.
Ehlader’in bu çalışmaları üstü örtülü bir şekilde necip Caferi vatandaşlarımız ile yüce devletimizi karşı karşıya getirme çabasıdır. Kadir Akaras’ın televizyondaki “halkımız sokaklara, müftülüğe ve caminin önüne dökülmek için bizden bir haber bekliyor” gibi ifadeleri açıkça halkı provoke edip devlet ile karşı karşıya getirme çabasıdır. Türkiye’de yaşayan Caferi vatandaşları Caferi oldukları kadar aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdırlar. Bu vatanı hiçbir kimse veya zümrenin hava ve heveslerine kurban etmeyecek, hem inancına ve hem de devletine sahip çıkacaktır. Asıl olan algı operasyonu yapmak değil, doğruları beyan ederek hak ve hakikatten ayrılmamaktır. Bizler bu konuda olan her şeyi tüm çıplaklığı ile beyan etmeğe devam edeceğiz. Tüm halkımıza saygı ile duyurulur.
          01.05.2020
  Türkiye Caferileri Vakfı
Caferi ve Ehl-i Beyt (a.s.) Derneği
 
 


Üye Girişi
Haberler
TÜRCAV‘DAN BİR İLK DAHA! FARSÇA DİL KURSU BAŞLIYOR
İNŞALLAH KARABAĞ KURTARILACAK
EHL-İ BEYT‘E ÇİRKİN HAKARET
İSLAM‘A VE DEĞERLERİNE SALDIRIYI KINIYORUZ
DARICA BELEDİYE BAŞKANINDAN ÖRNEK HAREKET
Yunanistan, 30 Ağustos‘un yıl dönümünde 2 km uzağımızdaki adaya asker çıkardı
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan‘dan Anıtkabir ziyareti sonrası Doğu Akdeniz mesajı
Türkiye, Doğu Akdeniz‘de angajman seviyesini indirdi: Gemi komutanlarına "vur" emri verildi
Van‘da keşif uçağı düştü! 2‘si polis 7 emniyet mensubu şehit oldu
15 Temmuz Darbe Girişiminin 4‘üncü Yıldönümü
15 Temmuz‘la ilgili Yargıtay‘dan emsal karar: İnisiyatif almayanlar, darbe yapmaya kalkışanlar kadar suçlu
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev‘den sivil yerleşimleri hedef alan Ermenistan‘a tepki: Faşist devlet
ABD‘den TürkAkım projesinde yer alan ülkelere tehdit: Şimdi çıkın ya da sonuçlarına katlanın
Azerbaycan‘dan Ermenistan‘a ağır darbe! 100 Ermeni asker öldürüldü
Azerbaycan‘ın Ermenistan mevzilerini vurma anı havadan görüntülendi
Diyarbakır‘da PKK/KCK operasyonu! HDP‘li yöneticiler de gözaltına alındı
Bakan Akar: "Yıllardır saldırgan tutum sergileyen Ermenistan‘a karşı Azerbaycan Silahlı...
Son Dakika: Türk-Rus ortak devriyesine bombalı saldırı! 3 Rus asker yaralandı
Son dakika: Pençe-Kaplan Operasyonu‘nda şu ana kadar 62 terörist öldürüldü
Ziyaretçi Defteri

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

HİKMET KÖSE (ADANA) - 17.01.2019 12:00:00

ÇOK DEĞERLİ VAKIF YÖNETİCİLERİ: ÇOK ZAMANDIR, ALLAME MECLİSİNİN BİHAR ÜL ENVAR İSİMLİ 110.CİLTLİK KİTABINI HER ZAMAN BAŞKA KİTAPLARDA DİPNOT OLARAK GÖRDÜM.NİYETİM OYDU Kİ BU KİTABI KAYNAĞINDAN OKUYAYIM.ANCAK SİTENİZE GİRDİM ; BİHARÜL ENVAR KİTABI ARAPÇA ALFABESİYLE YAZILMIŞ. SİZDEN VAKIF OLARAK ; BU KİTABI TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ BİZ TÜRK VATANDAŞLARININ DA BU KİTABA ERİŞİMİ KOLAY OLSUN. AŞK İLE.

ramin madadlou (tehran. iran) - 05.08.2018 12:00:00

Selam Adım Ramin iran dan. Sizin faaliyetlerinizi okudum ve çok mutlu oldum. Sağolun!!!

YİĞİT TORUN (ANKARA) - 25.03.2018 12:00:00

Selamınaleyküm Adım Yiğit Ankara dan yazıyorum siteniz son derece güzel medyada gazete ve televizyonda olmayan hiç konuşulmayan İslamiyet adına bilmemiz gereken herşey var başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla Cevap: Sayın Yiğit bey teveccühlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yönetim (Darıca) - 21.09.2017 12:00:00

ÇOK SEVDİĞİMİZ VE DOSTUMUZ OLAN MERHUM ŞEYH GÖKMEN HOCAMIZIN VEFATI BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. SİTEDEN SORUMLU OLAN HOCAMIZIN VEFAT HABERİNİ ALIR ALMAZ KARS‘A GİTMESİNDEN DOLAYI SİTEDE HABER YAPILAMAMIŞTIR. VEFAT HABERİ İLE HOCALARIMIZIN APAR TOPAR CENAZE MERASİMİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKMALARI ONA VERİLEN ÖNEMİM GÖSTERGESİDİR. YALNIZ SİZLER BİZLERE MERHUM İLE İLGİLİ BİR VİDEO VEYA PAYLAŞILACAK BİR ŞEY GÖNDERİRSENİZ SEVE SEVE SİTEDE YAYINLARIZ VE MEMNU DA OLURUZ. TEKRAR MERHUMA ALLAH‘TAN RAHMET VE GERİDE KALANLARA SABIRLAR DİLERİZ.

ADEM SAVAŞ ADIBELLİ (KARS) - 19.09.2017 12:00:00

SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ. SİTENİZİ HER ZMAAN İLGİYLE TAKİP ETMEKTEYİM FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR SİZLERLE BİRLİKTE HAREKET EDEN ARKADAŞINIZ BİZİM İSE EN SEVDİĞİMİZ ALİMİMİZ OLAN HAYATININ BAHARINDA RABBİNİN DAVETİNE CABET EDEN GÖKMEN KANKILIÇ AĞAMIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR HABER YAPMAMIŞ OLMANIZ. EN AZINDAN SİTEDE GÖKMEN AĞAAYLA İLGLİ BİRŞEYLER YAYINLANABİLİR

Sen de Yaz
Dini Kitaplar
YukariCik