Ana Menü
Köşe Yazıları
E-Bülten
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


Trump‘tan Yeni Açıklama: Operasyon Başarıyla Tamamlandı

 
 
 

ABDİngiltere ve FransaSuriye'deki kimyasal silah üretim tesisleri ve depoları olduğu hedefleri vurdu. ABD Başkanı Donald Trump Twitter sayfasında İngiltere ve Fransa'ya teşekkür etti, "Daha iyi bir sonuç elde edilemezdi" dedi. BM Güvenlik Konseyi bugün Rusya'nın çağrısıyla toplanacak.

İŞTE SURİYE OPERASYONUNDA DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR:

16:53 İTALYA BAŞKANI: KİMYASAL SİLAHLARIN YAYILMASINA YÖNELİK BİR EYLEMDİ

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye düzenlediği hava saldırısına ilişkin, "Bu, kimyasal silahların kullanılması ve yayılmasına yönelik bir eylemdi. Bu tırmanışın başlangıcı olamaz ve olmamalı" ifadelerini kullandı.

16:20 PENTAGON'DAN YENİ AÇIKLAMA

Pentagon, "Tüm hedefler başarıyla vuruldu. Amaç Esad'ın kimyasal silah kullanmasını engellemek. Suriye politikamız değişmedi, amacımız Esad'ı devirmek değil, DEAŞ'ı bitirmek" açıklamasında bulundu.

16:20 PENTAGON'DAN YENİ AÇIKLAMA

Pentagon, "Tüm hedefler başarıyla vuruldu. Amaç Esad'ın kimyasal silah kullanmasını engellemek. Suriye politikamız değişmedi, amacımız Esad'ı devirmek değil, DEAŞ'ı bitirmek" açıklamasında bulundu.

16:15 SURİYE'DEKİ OPERASYONU DOĞRU BULUYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki hava saldırıları ile ilgili ilk açıklamasını İstanbul'da AK Parti'nin Fatih İlçe Kongresi'nde yaptı.

 

Erdoğan, bu sabah füze ve uçaklarla Suriye'de rejim hedeflerine yönelik sınırlı olduğu açıklanan bir operasyon düzenlendiğini söyledi.

Erdoğan "Rejimin daha önce de çeşitli defalar yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Yapılan operasyonu doğru buluyoruz" dedi.

16:09 SUUDİLERDEN SALDIRILARA TAM DESTEK

Suudi Arabistan, Suriye'de düzenlenen hava saldırılarına tam destek verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırıların, "Suriye rejiminin sivillere karşı işlediği suçlara" yanıt niteliğinde olduğu belirtildi.

16:00 OPCW, SURİYE MİSYONUNA DEVAM EDECEK

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW): ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki hava saldırılarına rağmen, ülkeye giden teknik ekibin Duma kentindeki kimyasal saldırı iddiasını araştırmaya devam edeceğini açıkladı.

Merkezi Lahey'de bulunan OPCW'den yapılan açıklamada, görevli personelin can güvenliğinin sağlanması i çin BM Güvenlik Konseyi ile yakın işbirliğinin sürdüğü belirtildi.

OPCW ayrıca tüm tarafları bağımsız araştırmasına saygılı olmaya çağırdı.

15:26 TRUMP: GÖREV TAMAMLANDI

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye'deki hükümet hedeflerini vurmasından sonra Twitter'dan şunları yazdı: Geçen gece mükemmel bir saldırı gerçekleştirdik. Fransa ve İngiltere'ye bilgelikleri ve üstün ordularının gücü nedeniyle teşekkür ediyorum. Daha iyi bir sonuç alamazdık. Görev tamamlandı.

15:10 BM GÜVENLİK KONSEYİ RUSYA'NIN ÇAĞRISI ÜZERİNE TOPLANIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'deki son gelişmelerin ardından Rusya'nın talebi üzerine TSİ 18:00'de acil gündemle toplanacak.

Güvenlik Konseyi'nin veto yetkisine sahip beş daimi üyesinden üçü (ABD, İngiltere ve Fransa) günün ilk saatlerinde Suriye'de hava saldırıları düzenlemişti.

Konsey'in diğer iki daimi üyesi Rusya ve Çin ise saldırılara tepki göstermişti.

14:55 ÇAVUŞOĞLU: MÜDAHALE REJİME YÖNELİK

Antalya'da gazetecilere konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki saldırılarını değerlendirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu saldırılar ile ilgili olarak, "Rejime yönelik bir müdahale. Suriye halkına yönelik bir müdahale olsa buna karşı çıkarız" dedi.

Türkiye olarak her türlü kimyasal ve nükleer silah kullanımına karşı olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu rejimin Suriye'nin başında kalmaması lazım. Bir an önce siyasi sürece geçilmeli" diye konuştu.

14:40 ÇİN: HAVA SAHALARI ULUSLARASI HUKUKA AYKITI

Suriye, Rusya ve İran'dan sonra Çin'den de saldırılara tepki geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ülkesinin uluslararası ilişkilerde güç kullanımına karşı olduğunu söyledi.

Hua Chunying, BM Güvenlik Konseyi'nin onayı olmadan yapılmış herhangi bir askeri eylemin uluslararası ilişkilerde en temel prensiplerin ve normların ihlali anlamına geldiğini belirtti.

Çin; ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa ile birlikte Konsey'in veto yetkisine sahip 5 daimi üyesinden biri.

14:22 İRAN'DAN 3 ÜLKEYE TEPKİ

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney; ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye saldırısının "suç" olduğunu söyledi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Saldırı ile hiçbir sonuç elde edilmeyecek" diyen Hamaney, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı ve İngiltere Başbakanının suçlu olduklarını açıkça ilan ediyorum.

"Saldırı onlara hiçbir fayda getirmeyecek. Geçmişte Irak'a, Suriye'ye, Afganistan'a da gittiler ve benzer suçlar işlediler. Yaptıkları menfaatlerine olmadı."

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a desteğini sürdüreceğinin sinyalini verdi.

Ruhani, "Suriye halkı, dış güçlerin saldırganlığına direnmeye devam edecektir. İran, bölgede ve dünya çapında mazlum uluslara hep destek vermiştir. Bu desteğini sürdürecektir." dedi.

14:06 İNGİLTERE'DE ANA MUHALEFETTEN ÇAĞRI

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, bu sabah Başbakan Theresa May'e bir mektup gönderdi.

Jeremy Corbyn, May'den, İngiltere'nin Suriye'ye düzenlenen saldırılara neden katıldığının "tüm yasal gerekçelerini" açıklamasını istedi.

Corbyn, Avam Kamarası'nın Pazartesi günkü oturumunda hükümetten, Suriye'ye yönelik yeni bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi çıkarılması için çaba sarfetmesini isteyeceğini duyurdu.

İşçi Partisi lideri, Suriye konusunda Rusya ve ABD'nin, komşu ülkelerle birlikte hareket etmelerini istiyor.

Jeremy Corbyn ve Başbakan May dün gece bir telefon görüşmesi yapmışlardı.

Corbyn, İngiltere Parlementosu'nun sürece dahil edilmemesinden ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in uyarılarının dikkate alınmamasından şikayetçi.

13:36 YILDIRIM: OLUMLU BİR ADIM AMA KALICI BARIŞ İÇİN FAZLASI LAZIM

Başbakan Binali Yıldırım, ABD öncülüğünde Suriye'ye düzenlenen operasyonu değerlendirdi.

AKP'nin İstanbul Esenler İlçe Kongresi'nden konuşan Yıldırım, "Alçak rejim kiyasal silahlarla masum insanları katletti. Birdenbire kendilerini dünyanın vicdanı olarak gören ülkeler seslerini yükselttiler" dedi.

"7 yıldır Suriye'de insanlar katlediliyor. Sadece kimyasal silah kullanıldığı zaman mı aklıniza geliyor? Bugüne kadar nerdeydiniz?" diye konuşan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye'de gerçekten sorumluluk alınmalı. Bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz ama kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var."

12:53 ESAD BATI, ÇATIŞMADAKİ KONTROLÜ KAYBETTİĞİ İÇİN SALDIRDI

Suriye lideri Beşar Esad, Batı'nın çatışmadaki kontrolü ve güvenilirliğini kaybettiği için füze saldırısını düzenlediğini söyledi. Esad, saldının "ülkenin her köşesindeki teröristlerle savaşıp, yok etme kararlılığını arttırdığını da vurguladı.

12:12 BOZDAĞ: SALDIRIDA İNCİRLİK ÜSSÜ KULANILMADI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Suriye'ye yönelik füze saldırısında İncirlik Üssü'nün kullanılmadığını söyledi.

"Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan,Sayın Trump ve Sayın Putin ile görüşmeler yaptı. Türkiye,bir nevi ABD ile Rusya arasında çözüm için arabuluculuk yaptı" diyen Bozdağ, saldırıdan önce ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump'ın talimatlarıyla görüştüler. Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı." ifadelerini kullandı.

11:58 CORBYN: YASAK AÇIDAN SORGULANABİLİR BİR HAMLE

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn ise Suriye'ye saldırının "yasal açıdan sorgulanabilir bir hamle" olduğunu söyledi.

Saldırının, zaten yıkıcı olan bir çatışmayı daha da büyütme riski olduğunu vurgulayan İşçi Partisi lideri, bu hamlenin savaş suçlarının ve kimyasal silah kullanımının hesabının sorulması ihtimalini arttırmak yerine azalttığını ifade etti.

Corbyn ayrıca hükümetin Rusya ve ABD'nin, kimyasal saldırının BM önderliğinde, bağımsız bir heyet tarafından soruşturulması üzerinde anlaşması için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini belirtti.

11:37 İNGİLTERE BAŞBAKANI: SALDIRI HEM HAKLI HEM DE YASALDI

İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye hükümetinden başka hiçbir grubun Duma'da geçen hafta düzenlendiği belirtilen kimyasal silah saldırısını düzenlemiş olamayacağını söyledi.

May "Suriye rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmak konusunda korkunç bir sicili olduğunu" biliyoruz dedi.

May ayrıca, Suriye hükümetine karşı harekete geçmenin "hem haklı hem de yasal olduğunu" belirtirken, saldırının Suriye'deki iç savaşa müdahil olmayı amaçlamadığını vurguladı.

11:09 PUTİN: EN SERT ŞEKİLDE KINIYORUZ

Rusya lideri Vladimir Putin, Suriye'ye yapılan füze saldırısını en sert şekilde kınadıklarını söyledi.

Putin, zehirli madde bir kullanıldığı yönündeki taklitin, saldırı için bahane olarak kullanıldığını vurguladı ve BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağıracaklarını ifade etti.

10:52 HAMANEY: SURİYE'YE SALDIRI KAZANCI OLMAYAN BİR SUÇ

İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Batılı ülkelerin Suriye'ye karşı düzenlediği saldırının "hiçbir kazancı olmayan bir suç" olduğunu söyledi.

Hamaney "ABD ve müttefikleri Suriye'deki suçlardan hiçbir kazanç elde edemeyecek. Suriye'ye saldırmak bir suçtur. Amerikan Başkanı, İngiltere Başbakanı ve Fransa Cumhurbaşkanı birer hayduttur" dedi.

10:42 Suriye'deki füze saldırılarında hedef alınan noktalar

İşte Suriye'de vurulduğu belirtilen hedefler şöyle:

 • Cumhuriyet Muhafız Tugayı 105 - Şam
 • Hava savunma üssü - Jabal Qaseen Şam - Zeinab kışlası
 • Mezze askeri havaalanı
 • Ad Dumayr Hava Üssü
 • Bilimsel Araştırma - Şam
 • Bilimsel Araştırma - Jamraya Damascus
 • Büyük Genel 41 Özel Kuvvetler - Şam
 • Doğu Qalamoun'daki Al Rahiba Khomhuri muhafızlarının yakınındaki askeri yerler - Şam kırsal bölgesi
 • Alkaswa - Şam kırsalındaki bölgedeki yerler
 • Pamuklu bir göle yakın Homs Batı
 • Havaalanı Balkchla İsveçliler
 • Daraa yakınlarındaki Azra bölgesinde bir İran üssü
 • Yarmouk üssü
 • Homs kırsalında drenaj depoları
 • İran üssü Tal Mari'de
 • Şam Uluslararası Havalimanı civarında cam ev

10:15 ÜNAL: SALDIRIDAN ÖNCE TÜRKİYE'YE BİLGİ VERİLDİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Suriye'ye karşı girişilen saldırı hakkında yaptığı açıklamada Türkiye'ye önceden bilgi verildiğini söyledi. saldırının kimyasal kullanımına ciddi bir uyarı olduğunu söyleyen Ünal "Son bir haftadır böyle bir tepkinin gösterileceği hem İngiltere'nin hem Fransa'nın hem ABD'nin açıklamalarında görülüyordu. Saldırıdan önce bize de bilgi verildi." dedi.

10:11 AB KONSEYİ BAŞKANI TUSK: MÜTTEFİKLERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Suriye'deki çeşitli hedeflere düzenlenen füze saldırıları konusunda Twitter'dan bir açıklama yaptı. Tusk "ABD, Fransa ve İngiltere tarafından yapılan saldırılar Suriye rejimiyle birlikte Rusya ve İran'a bu insanlık trajedisinin, ez azından hiçbir bedeli olmadan devam edemeyeceğini net bir şekilde göstermiştir. AB olarak müttefiklerimizin ve adaletin yanında olacağız" dedi.

09:31 ESAD'IN OFİSE GİTME GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Suriye Cumhurbaşkanlığı'nın Twitter hesabında, "azim sabahı" başlığıyla Suriye lideri Beşar Esad'ın yerel saatle sabah 9'da ofisine yürürken çekilen görüntüleri yayımlandı.

08:52 ANKARA'DAN İLK AÇIKLAMA: SALDIRI VİCDANLARA TERCÜMAN OLDU

Dışişleri Bakanlığı ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik füze saldırılarının "vicdanlara tercüman olduğu" açıklamasında bulundu.

Açıklama şöyle:

"Türkiye, 7 Nisan günü Duma'da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır."

08:10 ŞAM'DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Suriye'nin başkenti Şam'da günün ilk ışıklarıyla birlikte saldırılar protesto edilmeye başlandı.

08:07 İRAN: SALDIRILARIN SONUÇLARI OLACAK

İran, ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye karşı düzenlediği füze saldırısını kınadı ve "bölgesel sonuçları" olacağı uyarısında bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Behram Ghasemi'nin Telegram uygulamasındaki kanalında "ABD ve müttefiklerinin hizbir kanıtı yok ve Kimyasal Silahları Önleme Örgütü'nün bir tutum almasını bile beklemeden bu saldırıyı düzenlediler ve bölgesel sonuçlardan sorumlular" dedi.

07:44 RUSYA: SURİYE'DEKİ TARTUS VE HMEYMIM ÜSLERİMİZ HEDEF ALINMADI

Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'ndeki bir Su-24 tipi savaş uçağı

Rusya Savunma Bakanlığı, füze saldırılarında Rusya'nın Suriye'deki hava ve deniz üslerinin hedef alınmadığını açıkladı.

RIA Novosti Haber Ajansı'nın yayımladığı açıklamada "ABD ve müttefiklerinin gönderdiği güdümlü füzelerden hiçbiri Tartus ve Hmeymim'deki tesisleri koruyan Rus hava savunma sistemlerinin sorumluluk alanına girmedi" denildi.

07:38 BM GENEL SEKRETERİNDEN İTİDAL ÇAĞRISI

BM Genel Sekreteri António Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nin üç daimi üyesi olan ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'de düzenlediği saldırılarla ilgili haberleri takip ettiğini söyledi ve bu ülkelere "Birleşmiş Milletler Şartı ve genel olarak uluslararası hukuka uyma zorunlulukları olduğu" uyarısında bulundu.

07:02 NATO GENEL SEKRETERİNDEN SALDIRIYA DESTEK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg saldırıların "Suriye rejiminin Suriye halkına kimyasal silahlarla saldırma kabiliyetini azaltacağını" söyledi.

06:43 RUSYA: BATILI ÜLKELER BARIŞ YAKLAŞIRKEN SALDIRDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova Batılı müttefiklerin, Suriye'de barış yaklaşırken ülkeye saldırma kararı aldığını söyledi.

Zakharova Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda "Dünyada ahlaklı liderlik yaptıkarını ve müstesna olduklarını düşünenler. Şu anda, tam barış içinde bir gelecek şansı kazanmışken Suriye'nin başkentini bombalamak için gerçekten müstesna olmalısınız" dedi.

06:20 RUSYA SENARYO UYGULANIYOR

Twitter'da bir açıklama yayımlayan Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov Batılı güçleri "önceden yazılmış bir senaryoyu uygulamakla" suçladı.

Antonov, "Yine tehdit ediliyoruz. Bu adımların sonuçsuz olmayacağı uyarısı yapmıştık." diye de ekledi.

Büyükelçi ABD Başkanı Donald Trump'ı televizyondaki açıklamasında Rus mevkidaşı Vladimir Putin'e hakaret etmekle suçladı ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Antonov "Dünyanın en büyük kimyasal silah envanterine sahip ülkesi ABD'nin başka ülkeleri suçlamaya hakkı yoktur" diye de ekledi.

06:14 MACRON: KADINLAR VE ÇOCUKLAR KATLEDİLDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "onlarca erkek, kadın ve çocuk kimyasal silahlarla katledildiği için" saldırı emri verdiğini söyledi. Macron "Kırmızı çizgi aşıldı. diye de ekledi.

06:07 TRUMP: SALDIRININ AMACI CAYDIRICILIK

ABD Başkanı Donald Trump, sabaha karşı Amerikan ordusuna Suriye'deki kimyasal silah tesislerini vurması için emir verdiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Suriye'de birden fazla hedefin vurulduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, saldırıya İngiltere ve Fransa'nın da destek verdiğini duyurdu.

ABD Başkanı saldırının amacını "kimyasal silahların üretim, yayılım ve kullanımına karşı güçlü bir caydırıcılık oluşturmak" diye tanımladı.

Trump konuşmasında, Duma'da düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıyı kast ederek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için Bunlar bir adamın değil bir canavarın yapacağı bir iş" dedi.Üye Girişi
Haberler
Konya‘da 7 kişinin öldürüldüğü aile katliamıyla ilgili kahreden sözler: Birkaç kişi araya girdi, barış olacaktı
Bahçeli, Afganlar konusunda Bakan Soylu kadar iyimser değil: Adı konmamış bir istiladır
Fethiye Belediye Başkanı‘ndan orman yangınları için kafa karıştıran iddia: 4 kişi molotof attı
BÜYÜK SAHABE EBÛ ZER EL-GİFARΑYİ TANIYALIM
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, görevden alındı
Hasarın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı! Rize‘deki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2‘ye yükseldi
el-KAFÎ KİTABI VE YAZARI SİKATU‘L-İSLAM KULEYNΑYİ YAKINDAN TANIYALIM
2020, dünyanın peşini bırakmıyor! Aralık‘ta insana sıçrayan kuş gribi, 46 ülkeye yayıldı
AK Parti‘den yeni yasa teklifi! 15 yaşından küçük çocuğu olan kadın hükümlülerin cezaları ertelenecek
RAMAZAN AYININ NAMAZLARI
MÜBAREK RAMAZAN AYININ AMELLERİ
İNANCIMIZA SAYGISIZLIK VE HAKARET
YÜREĞİMİZİ YAKAN ACI
Her birinin hikayesi yarım kaldı! Bitlis‘te şehit olan askerlerimiz için 8. Kolordu Komutanlığı‘nda tören düzenlendi
HDP‘li Sezai Temelli‘nin sözlerine sosyal medyadan tepki yağdı: Askeri hareketlilik iktidar politikası, kaza diyemezler
Bakan Akar: İlk bilgilere göre helikopter kazası olumsuz hava şartları nedeniyle oldu
11 şehit verdiğimiz helikopter kazası sonrası bölgeden yeni görüntü! Ekipler olay yerine ulaştı
AĞAMIZ VE MEVLAMIZ Hz. İMAM ALİ‘NİN (a.s.) DOĞUM GÜNÜ
TÜRCAV‘DAN AKADEMİK HAMLE
REGAİB GECESİ
Ziyaretçi Defteri

seyit ali kaçkar (romanya) - 11.02.2021 12:00:00

selamün aleyküm. yurt dışında yaşamaktayım.ahirzaman ve mehdilik konusunda son zamanlarda gaybeti numani diye bir hadis kitabından alıntılar yapılmakta sosyal medyada. bu kitabın türkçe-ingilizce /arapçasına pdfsine al islam org sitesinden ulaşılıyor. fakat kitabın orijinaliyle birebir tercümemidir anlayamadım. misalen kitapta azarbeycan ermenistanla ilgili geçen bölümlerin hadis mi yoksa müellifin yada çevirenin yorumu anlaşılamıyor. bu eserin orijinali arapça mı yoksa farsçamı. eldeki türkçe ingilizce arapça pdf in doğruluğunu neye göre kıyaslayacağız.bu konuda bilgi olarak yardımcı olabilirmisiniz.ayrıca kevser yayıcılıktan gaybeti numani türkçe ve biharul envarın 2 ciltlik bir türkçe tercümesiniyapmışlar sipariş vereceğim. fakat gaybeti numanini orijinal baskısıyla aynımıdır bilemiyorum tabi. Cevap: Aleykum selam, Kitabın aslı Arapça‘dır tercümelerde mütercimlerin bazı açıklamaları oluyor elbette ama bunun kitabın aslı olmadığı anlaşılacak şekilde ve özellikle dipnotlarda ifade edilmesi gerekir. Şüphelendiğiniz yerde Arapça orijinaline bakmak faydalı olacaktır. Eğer Arapçası elinizde yoksa turcav@turcav.org adresine talebinizi yazınız size Arapçasının PDF‘ini gönderelim. Hayırlı günler ve iyi çalışmalar.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

HİKMET KÖSE (ADANA) - 17.01.2019 12:00:00

ÇOK DEĞERLİ VAKIF YÖNETİCİLERİ: ÇOK ZAMANDIR, ALLAME MECLİSİNİN BİHAR ÜL ENVAR İSİMLİ 110.CİLTLİK KİTABINI HER ZAMAN BAŞKA KİTAPLARDA DİPNOT OLARAK GÖRDÜM.NİYETİM OYDU Kİ BU KİTABI KAYNAĞINDAN OKUYAYIM.ANCAK SİTENİZE GİRDİM ; BİHARÜL ENVAR KİTABI ARAPÇA ALFABESİYLE YAZILMIŞ. SİZDEN VAKIF OLARAK ; BU KİTABI TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ BİZ TÜRK VATANDAŞLARININ DA BU KİTABA ERİŞİMİ KOLAY OLSUN. AŞK İLE.

ramin madadlou (tehran. iran) - 05.08.2018 12:00:00

Selam Adım Ramin iran dan. Sizin faaliyetlerinizi okudum ve çok mutlu oldum. Sağolun!!!

YİĞİT TORUN (ANKARA) - 25.03.2018 12:00:00

Selamınaleyküm Adım Yiğit Ankara dan yazıyorum siteniz son derece güzel medyada gazete ve televizyonda olmayan hiç konuşulmayan İslamiyet adına bilmemiz gereken herşey var başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla Cevap: Sayın Yiğit bey teveccühlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yönetim (Darıca) - 21.09.2017 12:00:00

ÇOK SEVDİĞİMİZ VE DOSTUMUZ OLAN MERHUM ŞEYH GÖKMEN HOCAMIZIN VEFATI BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. SİTEDEN SORUMLU OLAN HOCAMIZIN VEFAT HABERİNİ ALIR ALMAZ KARS‘A GİTMESİNDEN DOLAYI SİTEDE HABER YAPILAMAMIŞTIR. VEFAT HABERİ İLE HOCALARIMIZIN APAR TOPAR CENAZE MERASİMİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKMALARI ONA VERİLEN ÖNEMİM GÖSTERGESİDİR. YALNIZ SİZLER BİZLERE MERHUM İLE İLGİLİ BİR VİDEO VEYA PAYLAŞILACAK BİR ŞEY GÖNDERİRSENİZ SEVE SEVE SİTEDE YAYINLARIZ VE MEMNU DA OLURUZ. TEKRAR MERHUMA ALLAH‘TAN RAHMET VE GERİDE KALANLARA SABIRLAR DİLERİZ.

ADEM SAVAŞ ADIBELLİ (KARS) - 19.09.2017 12:00:00

SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ. SİTENİZİ HER ZMAAN İLGİYLE TAKİP ETMEKTEYİM FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR SİZLERLE BİRLİKTE HAREKET EDEN ARKADAŞINIZ BİZİM İSE EN SEVDİĞİMİZ ALİMİMİZ OLAN HAYATININ BAHARINDA RABBİNİN DAVETİNE CABET EDEN GÖKMEN KANKILIÇ AĞAMIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR HABER YAPMAMIŞ OLMANIZ. EN AZINDAN SİTEDE GÖKMEN AĞAAYLA İLGLİ BİRŞEYLER YAYINLANABİLİR

Sen de Yaz
Dini Kitaplar
 • BİZE ULAŞIN

 • Osmangazi mahallesi Recep Yazıcıoğlu caddesi no:15 Darıca / Kocaeli

 • 02626542515

 • turcav@turcav.org

www.dincbilisim.com/
YukariCik