Ana Menü
Köşe Yazıları
E-Bülten
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


Vakıf Tarihçesi

Vakıf Tarihçesi
“TÜRKİYE CAFERİLERİ VAKFI”
      Dünü ve bu günü ile Türkiye Caferileri Vakfını kısaca bir tanıyalım.
       2006 yılında “Halka hizmet Hakka hizmettir” sloganı ile Kocaeli Ehli Beyt Derneği olarak faaliyetlerimize başladık ve ardından isim değişikliği yaparak Caferi ve Ehl-i Beyt derneği adını aldık. Büyük, güçlü bir potansiyele sahip olan ama dağınıklığı ve resmi bir isim altında birleşemediğinden, zayıf ve gözden ırak olan Caferi toplumunu tanıtma adına sağlam ve güçlü adımlar atmaya başladık. Sadece Darıca bölgesinde yaklaşık 10bin civarında Caferi vatandaşımızın bulunduğunu hatırlatmakta fayda görmekteyim.
      Fakir ailelere ayni ve nakdi yardımlar ve maddi durumu zayıf öğrencilere burs ve kırtasiye malzemeleri ile yardımlarımız sürekli artarak devam etmiştir.
      İlk olarak kiralık bir dairede başlayan çalışmalarımız şu anda 5 katlı 2500m2 kullanım alanlı kültür merkezimizde devam etmektedir.
      Bünyemizde kurmuş olduğumuz “İmam Muhammed Mehdi (a.s.) Kuran Kursunda” şu ana kadar iki bine yakın kadın, çocuk ve genç Kuran ve dini alanlarda eğitimlerini tamamlamış bulunmaktadır ve eğitimlerimiz aynı hızıyla devam etmektedir.
       Bizler bununla da yetinmeyerek Kocaeli büyükşehir belediyesi ile işbirliği yaparak binamızın iki katında “KOMEK” kurslarını açarak yüzlerce vatandaşımızın mesleki eğitim alanında hizmet almalarına vesile olmaktayız.
       Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Halk Eğitim ile işbirliği yaparak onlarca vatandaşımızın mesleki alanlarda eğitimlerini tamamlayarak gerekli sertifikalarını almalarına yardımcı olmanın memnuniyetini yaşamaktayız.
       Özellikle her yıl Muharrem ayının onuncu gününde yapmış olduğumuz “Aşura ve Şehitlerini Anma Merasimi” binlerce Ehl-i Beyt dostunu bir araya getirmekte ve tüm İslam âleminin ortak müştereklerde bir araya gelebileceğini ispat etmenin ve bu konuda öncülük yapmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu merasimde bağışladığımız yüzlerce kan ile birçok hayatın kurtulmasına vesile olduğumuzu düşünmekteyiz.
        Vakfımız Caferi vatandaşların Hac ibadetleri başta olmak üzere Umre, Kerbela, Meşhed gibi dini ziyaretlerini yerine getirmelerine yardımcı olmaktadır.
         İran'da okuyan Caferi âlimlerin oradan almış oldukları yüksek öğrenim diplomalarının Türkiye'de geçerli olması için Yüksek Öğrenim Kurumu ile resmi görüşmeler yapmış ve denklik sorununu ortadan kaldırmış bulunmaktayız.
       Ve daha birçok faaliyet ki; sözlerimin uzamaması ve sizleri yormamak adına onların izahından vazgeçiyorum.
       Ama kurmuş olduğumuz kısa adı TÜRCAV olan “Türkiye Caferileri Vakfı”; Türkiye’de Caferilerin mezhebi kimliğini taşıyan ve bu ad ile kurulan ilk ve tek resmi vakıf olma hasebi ile çok önemlidir. Bu güne kadar hükümet ile yapmış olduğumuz görüşmelerde “Caferilerin her hangi bir vakfı var mı?” soruları üzerine bir vakıf kurma ihtiyacını his ettik ve konu ile ilgili çalışmalara başladık.
      Bir adım daha öne atarak vakfın başına “Türkiye” kelimesini talep etmeye karar verdik, elbette bildiğiniz üzere bu içişleri bakanlığının özel izni ile ancak gerçekleşebilir. Ve çok şükür yaptığımız çabalar ve temiz geçmişimiz sayesinde “Türkiye” kelimesini almayı başardık.
      Bundan sonra dernek adı altında yapmış olduğumuz tüm çalışmaların fazlası ve daha güçlüsünü vakıf adına yapmaya çalışacağız. Maddi durumu zayıf vatandaşlarımıza ve özellikle öğrencilerimize burslar, maddi ve manevi yardımlarımız artarak devam edecektir. Türkiye’de Caferi mezhebinin daha iyi tanınması amacı ile devlet ve özel kuruluşlar ile işbirlikleri yapmaktayız.
     Vakıf senedimiz çok geniş olup bazıları şunlardır: " Kurs, seminer, konferans, panel, açık hava toplantıları ve gösterileri gibi eğitim ve kültürel faaliyetlerde bulunmak, konu ile ilgili yurt içi ve dışından misafirler ve konuşmacılar getirmek; Öğrencilerimize özellikle fakir ve kimsesiz olanlara öğrenim yardımında bulunmak ve burslar vermek,  okul, dershane, köy evi, camii, mescit, kuran kursu, kültür merkezi, kütüphane, hastane, sağlık ocağı, yurtlar, gibi yerler yapmak ve işletmek, gazete, dergi ve kitap gibi basın yayın organları yayınlamak; Caferi inancının toplum içinde daha iyi anlaşılması ve gelişmesi amacı ile kurslar, seminerler, konferanslar, paneller, açık hava toplantıları ve gösterileri gibi eğitim ve kültürel faaliyetlerde bulunmak... ve daha bir çok faaliyet alanları.
    Vakıfın yönetim kurulu: Başkan Yahya Kemal UTAR, Başkan Yard. Opt. Dr. Atakan ÖZKAN, Başkan Yard. Alirıza UTAR, Genel Sekreter Hasan APAYDIN, Muhasip Üye Sayit YAĞCI.


Üye Girişi
Vakfımız
Başkanın Mesajı
Türkiye Caferileri Vakfı Eğitim Bursu
Vakıf Üye Listesi
Üyelik Dilekçesi
Vakıf Faaliyetleri
Vakfımızın Hedefleri
Vakıf Tarihçesi
Vakıf Tüzüğü
Vakıf Merkezi
Vakıf Hesap Numaraları
Denetim Kurulu
Kurucularımız
Yönetim Kurulu
Ziyaretçi Defteri

seyit ali kaçkar (romanya) - 11.02.2021 12:00:00

selamün aleyküm. yurt dışında yaşamaktayım.ahirzaman ve mehdilik konusunda son zamanlarda gaybeti numani diye bir hadis kitabından alıntılar yapılmakta sosyal medyada. bu kitabın türkçe-ingilizce /arapçasına pdfsine al islam org sitesinden ulaşılıyor. fakat kitabın orijinaliyle birebir tercümemidir anlayamadım. misalen kitapta azarbeycan ermenistanla ilgili geçen bölümlerin hadis mi yoksa müellifin yada çevirenin yorumu anlaşılamıyor. bu eserin orijinali arapça mı yoksa farsçamı. eldeki türkçe ingilizce arapça pdf in doğruluğunu neye göre kıyaslayacağız.bu konuda bilgi olarak yardımcı olabilirmisiniz.ayrıca kevser yayıcılıktan gaybeti numani türkçe ve biharul envarın 2 ciltlik bir türkçe tercümesiniyapmışlar sipariş vereceğim. fakat gaybeti numanini orijinal baskısıyla aynımıdır bilemiyorum tabi. Cevap: Aleykum selam, Kitabın aslı Arapça‘dır tercümelerde mütercimlerin bazı açıklamaları oluyor elbette ama bunun kitabın aslı olmadığı anlaşılacak şekilde ve özellikle dipnotlarda ifade edilmesi gerekir. Şüphelendiğiniz yerde Arapça orijinaline bakmak faydalı olacaktır. Eğer Arapçası elinizde yoksa turcav@turcav.org adresine talebinizi yazınız size Arapçasının PDF‘ini gönderelim. Hayırlı günler ve iyi çalışmalar.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

Yüksel Mutluer (Bursa) - 06.07.2020 12:00:00

Bihtırü‘l-envar ne zamandır gerçeği ve gerçek hadisleri araştırıyorum ben siayim ama kitaplarımız Türkçe‘ye cevrilmemis neden buharının muslumun nevevinin naklettiği hadisler varda gerçek birinci agizdan olan imamlarimizin hadisleri yok sizden ricam o gerçekleri bizle bulusturun Bihtırü‘l-envar bu kitabı siz değerli insanlar cevirirse çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz şimdiden çok tşk ediyorum Allah‘a emanet olun. Cevap: Öncelikle bu duyarlı davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Biharu‘l-Envar ve benzeri birçok eserimizin güzel Türkçemize kazandırılması mekteb adına çok faydalı bir hizmet olacağı bilincindeyiz. Ancak eserin hacminin fazlalığı ve bizlerin imkanlarının azlığı şimdilik bu durumu geciktirmektedir. İnşallah dualarınızla bu sorunları en kısa zamanda aşar ve bu güzel eserleri halkımızla kavuştururuz.

HİKMET KÖSE (ADANA) - 17.01.2019 12:00:00

ÇOK DEĞERLİ VAKIF YÖNETİCİLERİ: ÇOK ZAMANDIR, ALLAME MECLİSİNİN BİHAR ÜL ENVAR İSİMLİ 110.CİLTLİK KİTABINI HER ZAMAN BAŞKA KİTAPLARDA DİPNOT OLARAK GÖRDÜM.NİYETİM OYDU Kİ BU KİTABI KAYNAĞINDAN OKUYAYIM.ANCAK SİTENİZE GİRDİM ; BİHARÜL ENVAR KİTABI ARAPÇA ALFABESİYLE YAZILMIŞ. SİZDEN VAKIF OLARAK ; BU KİTABI TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ BİZ TÜRK VATANDAŞLARININ DA BU KİTABA ERİŞİMİ KOLAY OLSUN. AŞK İLE.

ramin madadlou (tehran. iran) - 05.08.2018 12:00:00

Selam Adım Ramin iran dan. Sizin faaliyetlerinizi okudum ve çok mutlu oldum. Sağolun!!!

YİĞİT TORUN (ANKARA) - 25.03.2018 12:00:00

Selamınaleyküm Adım Yiğit Ankara dan yazıyorum siteniz son derece güzel medyada gazete ve televizyonda olmayan hiç konuşulmayan İslamiyet adına bilmemiz gereken herşey var başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla Cevap: Sayın Yiğit bey teveccühlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yönetim (Darıca) - 21.09.2017 12:00:00

ÇOK SEVDİĞİMİZ VE DOSTUMUZ OLAN MERHUM ŞEYH GÖKMEN HOCAMIZIN VEFATI BİZLERİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR. SİTEDEN SORUMLU OLAN HOCAMIZIN VEFAT HABERİNİ ALIR ALMAZ KARS‘A GİTMESİNDEN DOLAYI SİTEDE HABER YAPILAMAMIŞTIR. VEFAT HABERİ İLE HOCALARIMIZIN APAR TOPAR CENAZE MERASİMİNE KATILMAK İÇİN YOLA ÇIKMALARI ONA VERİLEN ÖNEMİM GÖSTERGESİDİR. YALNIZ SİZLER BİZLERE MERHUM İLE İLGİLİ BİR VİDEO VEYA PAYLAŞILACAK BİR ŞEY GÖNDERİRSENİZ SEVE SEVE SİTEDE YAYINLARIZ VE MEMNU DA OLURUZ. TEKRAR MERHUMA ALLAH‘TAN RAHMET VE GERİDE KALANLARA SABIRLAR DİLERİZ.

ADEM SAVAŞ ADIBELLİ (KARS) - 19.09.2017 12:00:00

SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ. SİTENİZİ HER ZMAAN İLGİYLE TAKİP ETMEKTEYİM FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR SİZLERLE BİRLİKTE HAREKET EDEN ARKADAŞINIZ BİZİM İSE EN SEVDİĞİMİZ ALİMİMİZ OLAN HAYATININ BAHARINDA RABBİNİN DAVETİNE CABET EDEN GÖKMEN KANKILIÇ AĞAMIZLA İLGİLİ HERHANGİ BİR HABER YAPMAMIŞ OLMANIZ. EN AZINDAN SİTEDE GÖKMEN AĞAAYLA İLGLİ BİRŞEYLER YAYINLANABİLİR

Sen de Yaz
Dini Kitaplar
  • BİZE ULAŞIN

  • Osmangazi mahallesi Recep Yazıcıoğlu caddesi no:15 Darıca / Kocaeli

  • 02626542515

  • turcav@turcav.org

www.dincbilisim.com/
YukariCik